KAW Rôzne Správy

To je NÁDHERA! Krásna záhrada nad centrom Bratislavy ukrýva hotové poklady

Minulý rok v júni slávnostne otvorili Prϋger-Wallnerovu záhradu. Teraz v nej môžete obdivovať ďalší skvost.

Ilustračný obrázok k článku To je NÁDHERA! Krásna záhrada nad centrom Bratislavy ukrýva hotové poklady
3
Galéria

Prϋger-Wallnerovu záhradu nájdete pri Horskom parku. Príjemný park plný stromov a všakovakých rastlín sa rozprestiera na 2,5 hektároch, pri Havlíčkovej a Nekrasovovej ulici.

Doteraz záhrada ponúkala relax v tieni stromov a miesto pre hry detí. Teraz v nej budeme môcť obdivovať aj nádhernú stavbu. Rekonštrukcia komunitného domčeka v Prüger-Wallnerovej záhrade bude totiž onedlho ukončená.

Záhradníkov domček

Keď koncom 19. storočia záhrada vznikala, domček slúžil záhradníkovi, ktorý sa o ňu staral. Po novom bude slúžiť všetkým. Informuje o tom hlavné mesto na sociálnej sieti.

V domčeku nájdete hrací kútik pre deti, verejné toalety a bude tam aj príjemné miesto na posedenie a oddych.

Môžete sa tu schovať pred dažďom, zohriať sa, prezliecť zablatené dieťa, prebaliť bábätko, nakŕmiť ho, urobiť si kávu alebo čaj, zahrať si spoločenskú hru, požičať si knihu zo staromestskej knižnice, alebo si len tak posedieť v príjemnej spoločnosti na príjemnom mieste na terase či vo vnútri,“ vyratúva možnosti na relax hlavné mesto.

Prüger-Wallnerova záhrada je otvorená každý deň od 8:00 do 18:00 hod.

História Prügerky

Záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si Prüger-Wallnerovci pos­tavili vilu na severnom konci Havlíčkovej ulice. Členitý terén v okolí domu upravili ako okrasnú záhradu v prírodno-krajinárskom štýle, zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitkový pozemok. 

Po 2. svetovej vojne záhrada postupne pustla. Okrasná časť kvôli výstavbe domov takmer celá zanikla, úžitková časť bola rozparcelovaná na menšie parcely.

Z pôvodných záhradných úprav sa nezachovalo takmer nič, okrem zopár mohutných stromov, zvyškov schodiska, skleníkov a budovy kotolne. 

Záhrada bola niekoľko desaťročí bez údržby, až kým hlavné mesto nezačalo s jej revitalizáciou. Slávnostne otvorená bola v júni minulého roka (2021).

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Pruger-Wallnerovu záhrada pri Horskom parku
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM