Rôzne

Tip na výlet: Nová rozhľadňa v Oščadnici ponúka rozprávkové výhľady + VIDEO

V polovici decembra slávnostne otvorili novú rozhľadňu, ktorá vyrástla na vrcholovej stanici pri lanovke Dedovka.

Zdroj: Dnes24.sk

Lyžiarska sezóna v stredisku Snowparadise Veľká Rača – Oščadnica už odštartovala. Novým lákadlom pre turistov v stredisku je rozhľadňa ponúkajúca nádherný výhľad.

Rozhľadňa i galéria

V polovici decembra slávnostne otvorili novú rozhľadňu, ktorá vyrástla na vrcholovej stanici pri lanovke Dedovka. Tá poskytuje výhľad na Malú Fatru, Javorníky, Kysucké i Moravsko-sliezske Beskydy.

Stavba sa týči v nadmorskej výške 924 metrov a podľa starostu Oščadnice Mariána Plevka ju postavili v rámci slovensko-poľského cezhraničného projektu.

V interiéri rozhľadne sa nachádza galéria plastík. Ich autorom je projektant stavby Stanislav Mikovčák. „Ku každej z týchto plastík sa viaže príbeh z miestneho regiónu,“ doplnil Plevko.

Rozhľadňu museli prispôsobiť náročným kysuckým podmienkam. ,,Už teraz je celá kamenná časť stavby obalená snehom. Počasie je také, že drevený posed by tu skrátka nevydržal," načrtol projektant. V spodnej časti preto použili kameň, vo vrchnej drevo. „Stavba je krytá, aby do nej nafučalo čo najmenej snehu,“ opísal Mikovčák.

Pri výrobe plastík projektant využil regionálne i historické prvky. ,,Je tam napríklad koleso, pretože tadiaľto kedysi viedla soľná cesta… Motyka zas predstavuje ženu s dieťaťom a podkova nad ňou batoh so senom, ktorý musela niesť, aby prežili zimu," priblížil Mikovčák.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM