KAW Rôzne Správy

Tip na výlet: Obdivujte nádherne vynovený kaštieľ v MODRE

V kaštieli vznikne nový kultúrno-kreatívny priestor pre malé javiskové formy, vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou. Budú tam tiež rôzne výstavy a podujatia.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Obdivujte nádherne vynovený kaštieľ v MODRE
7
Galéria
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Kaštieľ v Modre, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prešiel komplexnou rekonštrukciou vonkajších aj vnútorných priestorov. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Aj vináreň s pivnicou

Modra je priam predurčená na to, aby sa stala takýmto centrom regiónu. Donedávna schátraný kaštieľ sme obnovili do podoby, ktorú si táto unikátna historická pamiatka zaslúži. Budovu, kde sídli aj župné Malokarpatské osvetové stredisko, sme kompletne zrekonštruovali,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Na kaštieli je obnovená strecha, okná a historická fasáda. Komplexnou obnovou prešli aj vnútorné priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrne i vzdelávacie aktivity.

Sú bezbariérové s moderným vybavením a každá miestnosť bude mať iné zameranie, čím sa podporia aj tradičné remeslá, lokálne produkty i gastronómia.

Živé tradície

Dôležitou súčasťou obnovy kaštieľa je aj vytvorenie digitálno-dokumentačného centra. Digitalizácia by mala zachovávať kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel. Oba regióny spája vinárska a vinohradnícka história.

V kaštieli vznikne nový kultúrno-kreatívny priestor pre malé javiskové formy aj vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou. Privíta tiež rôzne výstavy a podujatia.

Otvoria v októbri

Kaštieľ v Modre začal kraj rekonštruovať v úzkej spolupráci s krajským pamiatkovým úradom v auguste 2018 a aktuálne ho čaká kolaudácia. Rekonštrukcia je projektom, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Celkové náklady dosiahli sumu 2,72 milióna eur.

Vynovený kaštieľ bude pre verejnosť otvorený už začiatkom októbra, kedy sa uskutoční slávnostné otvorenie so sprievodným programom.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM