Rôzne

Tip na výlet: V Malých Karpatoch sa skrýva tajomný Biely Kameň

Kúsok nad Svätým Jurom sa v tajmnom náručí lesa skrýva zrúcanina kedysi mohutného hradu.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: V Malých Karpatoch sa skrýva tajomný Biely Kameň
8
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Mestečko Svätý Jur je známe svojou vinohradníckou tradíciou. Nie každý jeho návštevník však vie, že kúsok nad centrom sa v tajomnom náručí lesa skrýva zrúcanina kedysi mohutného hradu.

Ukrytý v lese

K zrúcanine hradu Biely Kameň sa dostanete pomerne jednoducho. Ak zaparkujete v obci pri kostole Svätého Juraja a vyberiete sa hore kopcom do časti zvanej Neštich, k cieľu vás spoľahlivo dovedie žltá značka. Nesmiete však prehliadnuť starú ošúchanú tabuľku s nákresom zrúcaniny, ktorá označuje smer cesty.

V kopci za domami Neštichu sa pred vami rozprestrie nádherná lesná idylka. Chodník vaše kroky nasmeruje priamo k hradbám. Ak čakáte panoramatický výhľad z hradu na okolie, zrejme budete sklamaní. Biely Kameň totiž obklopuje hustý les, pre ktorý ďaleko nedovidíte.

História hradu

Ranogotický hrad Biely Kameň postavili grófi zo Svätého Jura a Pezinka krátko po tatárskom vpáde v roku 1241. Hrad postupne preberal sídelnú a strážnu funkciu dožívajúceho hradiska na opačnej strane doliny a stal sa strediskom rozmáhajúceho sa panstva. Hrad pravdepodobne postavili na odporúčanie uhorského kráľa Bela IV., keďže tvoril súčasť sústavy malokarpatských hradov, slúžiacich na ochranu západnej hranice Uhorska.

Hradby tvorili elipsu približne s rozmermi 60 metrov krát 70 metrov.

Hrad prestavali koncom 14. storočia. Vstup na Biely Kameň viedol po moste na východnej strane, ponad suchú priekopu, ktorá ho obkolesovala spolu s valovým opevnením.

Hrad mal postupne viacero majiteľov. Stavbou kaštieľa Pálffyovcov v roku 1609 v Svätom Jure sa sídlo panstva premiestnilo dolu do mestečka. Tým hrad stratil svoju pôvodnú funkciu a postupne začal chátrať. V časoch tureckých nepokojov v roku 1663 ešte poskytol okolitým obyvateľom útočisko a dočasný príbytok. Potom ho už neobnovili.

Zdroj: bielykamen.wz.cz

Zrúcanina hradu Biely Kameň
8
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM