Kultúra

TIP na výlet: Kúsok od Bratislavy môžete spoznať príbeh o o slzách, šťastí a víne

Nová zážitková expozícia Klárin lis vás vtiahne do skutočného príbehu vinára, ktorému sa napriek nepriazni osudu podarilo napokon uspieť a nájsť šťastie.

Ilustračný obrázok k článku TIP na výlet: Kúsok od Bratislavy môžete spoznať príbeh o o slzách, šťastí a víne
Zdroj: Malokarpatské múzeum Pezinok

Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré spadá pod Bratislavský samosprávny kraj (BSK), má novú zážitkovú expozíciu. Expozícia Klárin lis je umiestnená v pivničných priestoroch múzea zo 17. storočia a návštevníci prostredníctvom nej prežijú príbeh vinára Jozefa Janáča z Dolných Oriešian. Projekt je aj v anglickom jazyku, keďže chce reflektovať aj na zahraničných turistov.

Príbeh o slzách, šťastí a víne

„Snažíme sa aj touto formou prezentácie ukázať, že moderná expozícia môže byť ozajstným divadlom dejín a zážitkom. Použité multimediálne technológie poukazujú, že za každým vystaveným predmetom stoja konkrétne osoby a ich osudy. Spoznávame našu minulosť a prezentujeme ju novým, ale stále autentickým spôsobom,“ približuje riaditeľ múzea Martin Hrubala.

Nová zážitková expozícia Klárin lis je skutočným príbehom o slzách, šťastí a víne. Návštevníci prežijú príbeh vinára Jozefa Janáča, ktorému sa napriek nepriazni osudu podarilo napokon uspieť a nájsť šťastie. Pomohla mu dcéra Klára a miestny tesár Leonard Dobšovič, ktorý mu zhotovil vinohradnícky lis.

Originálna je forma prezentácie príbehu. Dej rozpráva osobne Jozef Janáč, ktorého stvárňuje slovenský herec Marko Igonda.

Na dvoch veľkých obrazových plochách sa rozohrá predstavenie, na konci ktorého vystúpi z tieňa vinohradnícky lis z roku 1859. Je zbierkovým predmetom múzea a súčasťou najväčšej kolekcie historických vinohradníckych lisov v Európe.

Malokarpatské múzeum je multimediálne, vizuálne zvukovo atraktívne a exponáty si môžete ohmatať. Nie je to klasické múzeum, aké poznáme. Je venované vinohradníctvu a vinárstvu nášho regiónu,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.

Informácie o vstupnom a návštevných hodinách nájdete TU.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Malokarpatské múzeum Pezinok
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM