Rôzne

Tip na výlet: Gazdovská dedinka Abeland deťom ukáže, ako sa žilo kedysi

Dedinka ako vystrihnutá z obrázku, plná zvierat a príjemnej vidieckej atmosféry. Taký je Abeland, ktorý nájdete v lese neďaleko Lozorna.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Gazdovská dedinka Abeland deťom ukáže, ako sa žilo kedysi
16
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Vedeli ste, že kúsok od Lozorna je v lese učupená dedinka, ktorej romantická atmosféra vás okamžite očarí? Drevené domčeky, gáganie husí, bečanie oviec či zvuk mlynského stroja – to všetko vytvára pravú atmosféru dedinského života so všetkými jeho krásami a zážitkami.

Dedinka plná zážitkov

V dedinke Abeland môžu deti i dospelí pohladiť zvieratká, relaxovať na tráve, ochutnať domáci chlieb či koláče. Každú sobotu sú pripravené rôzne „dedinské“ zážitky. Či už je to mletie múky, prešovanie hrozna, šúpanie kukurice alebo točenie hliny na hrnčiarskom kruhu. Počas stredovekého dňa vás určite zláka streľba lukom či prechádzka na koni.

Ak máte chuť zažiť aj niečo mimoriadne, ste na správnom mieste. Pre rodiny s deťmi (ale aj bez detí) domáci pripravili zaujímavý program. Za poplatok si môžete vyskúšať, aké je to stať sa na 4 štyri hodiny lovcom alebo gazdom. Zistíte, aké to je podojiť kravu a vlastnoručne si vyrobiť čerstvý syr a k nemu chrumkavý bochník chleba upečený od zrnka pšenice vlastnými rukami. Ak vo vás drieme lovec, môžete spoznať, aké náročné je zaobstarať si obživu, uloviť a upiecť ryby na ohni a k tomu si upiecť chlieb.

Abelovci s dobrými nápadmi

Abeland založila pri Lozorne početná rodina Abelovcov. Jej šikovných členov môžete počas sobôt vidieť obsluhovať v krčme, mlieť múku, pracovať v kováčskej dielni či dojiť alebo strihať ovce. Všetko vám radi ukážu a vysvetlia, jednoducho povedané – otvoria vám dvere do sveta našich prastarých rodičov, ktorí si svoju obživu museli zasiať, pozbierať a vlastnoručne spracovať.

Ako suvenír si môžete odniesť čerstvo namletú múku alebo voňavý práve upečený chlebík.

Dedinka Abeland
16
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie