Správy

Termín spustenia rekonštrukcie fontány Družba nie je stále známy

Mesto i developer momentálne riešia problém s novým vyschnutým trávnikom na námestí.

Ilustračný obrázok k článku Termín spustenia rekonštrukcie fontány Družba nie je stále známy
7
Galéria
Zdroj: TASR

Presný termín spustenia rekonštrukcie fontány Družba na Námestí slobody stále zostáva neznámy. Hlavné mesto naďalej realizuje prípravu projektovej dokumentácie na obnovu fontány.

Revitalizačné práce

Všetky ďalšie práce na námestí chce realizovať postupne, v závislosti od financií. Bratislavská samospráva pritom v novembri 2018 očakávala, že sa rekonštrukcia začne v priebehu tohto roka. Mesto musí aktuálne riešiť aj vyschnutý nový trávnik na tomto námestí.

Od roku 2017 bolo na Námestí slobody podľa magistrátu zrealizovaných niekoľko revitalizačných prác. „Najprv bolo námestie vyčistené a upravené. Následne bola vyhlásená ideová architektonicko-urbanistická a krajinárska súťaž "Revitalizácia Námestia slobody“, z ktorej vzišiel ideový návrh," priblížil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Následne bol rozpracovaný do architektonickej štúdie, v rámci ktorej sa postupne vymenilo 3 500 metrov štvorcových betónových plôch, vysadilo 5000 metrov štvorcových kobercového trávnika so závlahou, vybudovalo exteriérové fitnes workout ihrisko, vysadila desiatka stromov a ozdobných kríkov a vybudoval záhon zelene.

Práce pokračujú

„V tomto roku sme ukončili všetky posledné úpravy a aktuálne plánujeme zjednotiť betónové plochy, opraviť poškodené múriky a odstrániť kvetináče so zeleňou. Paralelne sa pripravuje projektová dokumentácia na rekonštrukciou fontány Družba. Všetky tieto práce budeme realizovať postupne, v závislosti od zabezpečenia potrebného finančného krytia,“ podotkol Bubla.

Hlavné mesto v súvislosti s revitalizáciou Námestia slobody podpísalo v máji 2017 zmluvu o spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto a občianskym združením Dobré m(i)esto, za ktorým stojí developer HB Reavis. Hlavné mesto do konca roka 2018 investovalo do revitalizácie námestia viac ako 500-tisíc eur. Ďalších 500-tisíc eur investovalo OZ Dobré m(i)esto a v rámci fundraisingu sa podarilo získať približne 50-tisíc eur.

Developer aktuálne uviedol, že organizačne aj finančne prispel k realizácii medzinárodnej architektonickej súťaže. Na základe víťazného návrhu pripravoval projektovú dokumentáciu štúdie a realizoval aj obnovu zelene.

„Okrem zelene sme sa venovali spevňovaniu a oprave povrchov, revitalizácii mobiliáru, inštalácii závlahového systému či vybudovaniu workoutového ihriska. Paralelne sme absolvovali množstvo diskusií, prieskumov a technických obhliadok, aby sme pomohli s projektovou dokumentáciou k možnej obnove legendárnej fontány Družba,“ uviedla hovorkyňa HB Reavis Martina Jamrichová.

Vyschnutý trávnik

Mesto i developer momentálne riešia aj problém s novým vyschnutým trávnikom na námestí. Samospráva tvrdí, že trávnatý koberec kládol developer na základe zmluvy o spolupráci v rámci revitalizácie námestia. „Funkčnosť závlahového zariadenia, ktoré sa nachádza v zemi, ešte v piatok (7. 6.) počas kladenia trávnatého koberca vyskúšali, ale cez víkend prišlo pravdepodobne k jeho poruche a za ten čas sa trávnik dostal do stavu, ktorý momentálne všetci vidíme,“ povedal Bubla.

Magistrát sa dohodol s developerom, že pokiaľ sa trávnik do štyroch dní, keď sa bude intenzívne zavlažovať, nechytí, investor zabezpečí jeho kompletnú výmenu. „Túto realizáciu hlavné mesto, samozrejme, prevziať nemôže a preberieme to až po prvej kosbe trávnika,“ podotkol hovorca Bratislavy.

Hovorkyňa HB Reavis spresnila, že došlo k technickému zlyhaniu automatického zavlažovacieho systému na strane dodávateľa. „V najbližších dňoch bude intenzívne zavlažovanie, pokiaľ to trávniku neprospeje, bude na náklady dodávateľa vymenený za nový,“ podotkla Jamrichová.

Rekonštrukcia fontány Družba
7
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM