Rôzne

Súťaž Vráťme knihy do škôl zaznamenala rekordný počet príspevkov

Súťaž Vráťme knihy do škôl dosiahla v rámci štvrtého ročníka celoslovenský rozmer a zaznamenala rekordný počet príspevkov, ktorých bolo takmer 22-tisíc. Víťazov a tiež najaktívnejšie školy v aule Gymnázia Ladislava Novomeského v Bratislave ocenili predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja.

Ilustračný obrázok k článku Súťaž Vráťme knihy do škôl zaznamenala rekordný počet príspevkov
Zdroj: Dnes24.sk

Kým vlani bolo vyše 2700 príspevkov, v rámci práve vyhodnoteného ročníka prišlo celkovo 21 953 príspevkov, z toho 9074 kresbičiek. Aj v tomto roku posielali príspevky prevažne dievčatá, z celkového počtu to bolo až 73 percent. Zo škôl v BSK prišlo 3310 príspevkov, čo je takmer 350-percentný nárast oproti minulému roku. Celkovo sa zapojilo 661 škôl, najaktívnejší boli žiaci z bratislavského, potom z prešovského a košického regiónu.

Podpredsedníčka BSK Alžbeta Ožvaldová pri dnešnom slávnostnom vyhodnotení ocenila skutočnosť, že súťaž vracia čítanie do centra záujmu detí a mládeže. „Kým minulé roky súťažili len stredné školy, teraz je tu nóvum a súťažili aj žiaci zo základných škôl a detičky z materských škôlok,“ zvýraznila Ožvaldová, ktorá verí, že nárast záujmu o súťaž bude pokračovať aj v ďalších ročníkoch.

Najlepších ocenil BSK elektronickými čítačkami, knihami i výletom pre celú triedu do Bruselu. Elektronické čítačky získali Patrik Hájek z Obchodnej akadémie Čadca, Nika Šušoliaková z Gymnázia Partizánske a Lenka Trembecká z Gymnázia sv. E. Steinovej v Košiciach. Špeciálnu cenu – výlet do Bruselu pre celú triedu vybojovali Timea Somorová z Gymnázia Trstená, Iveta Ratajská zo SZŠ Bratislava-Petržalka a Andrea Miškocová z Gymnázia Humenné.

Prčítajte si tiež: Máte doma veľa kníh a neviete čo s nimi? Darujte ich do mestskej burzy

Tretíkrát bola udelená aj cena Knižný anjel, na ktorú študenti navrhovali knihovníkov či učiteľov slovenského jazyka, ktorí podporujú záujem o čítanie. Z 2868 nominovaných Knižných anjelov si absolútnu jednotku vybojovala Andrea Grajzová z MŠ Šaštín-Stráže.

Aj tento rok prebehla súťaž o najaktívnejšiu školu – školu, z ktorej sa zapojilo najviac študentov. Bola ňou ZŠ M. Bela v Šamoríne, ktorá vyhrala interaktívnu čítačku a spolu s ďalšími dvoma príspevkovo najaktívnejšími školami – s bratislavským Gymnáziom Grosslingová a Gymnáziom na Alejovej v Košiciach, získali od vydavateľstva Raabe odbornú literatúru o hospodárení a administratíve škôl a literatúru pre pedagógov.

Na projekte spolupracuje Bratislavský kraj s kníhkupectvom abcknihy.sk, partnermi sú vydavateľstvá Ikar a Raabe.

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM