Rôzne Správy

Streľba na Zámockej ulici: Majiteľ gay baru ho po tragédii už neplánuje otvoriť

Iniciatíva Inakosť vyhlásila, že útočník si obete cielene vyhľadal pre ich sexuálnu orientáciu a chladnokrvne ich zavraždil.

Ilustračný obrázok k článku Streľba na Zámockej ulici: Majiteľ gay baru ho po tragédii už neplánuje otvoriť
4
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave je vedomý útok na LGBTI+ komunitu a bezpečnosť Slovenska. Uviedol to Roman Samotný, majiteľ podniku, pred ktorým k tragédii došlo. Podnik už neplánuje otvoriť.

Iniciatíva Inakosť vyhlásila, že táto udalosť nemá obdobu v dejinách slovenskej LGBTI+ komunity a hlboko ňou otriasla.

Úkladná poprava

Bol to očividne dlhodobo plánovaný čin, úkladná poprava,“ uviedol Samotný. Obete streľby sedeli podľa jeho slov spolu so ženou, ktorá bola pri útoku zranená, pred podnikom. „Páchateľ vyčkával asi 40 minút v ich blízkosti,“ spresnil.

Ako tvrdí, dlhodobo varujú predtým, kam smeruje rozdúchavanie nenávisti. „Báli sme sa, že tento čin nastane,“ skonštatoval majiteľ bratislavského podniku, kde sa stretáva LGBTI+ komunita. Tá je podľa jeho slov napádaná po celom Slovensku a podiel viny na tom nesú aj viacerí vrcholoví politici.

Verejnosť vyzval, aby sa nad situáciou zamyslela. „Môže to byť jeden z prvých činov a môže to byť ešte horšie. Stále máme možnosť to zastaviť, aby tu neboli ďalšie popravy nevinných ľudí,“ podotkol Samotný.

Iniciatíva Inakosť vyhlásila, že útočník si obete cielene vyhľadal pre ich sexuálnu orientáciu a chladnokrvne ich zavraždil. Rodinám, priateľom a blízkym obetí vyjadrila úprimnú sústrasť. „Je teraz na celej spoločnosti, či sa konečne zastaví smerovanie k nenávisti voči LGBTI+ ľuďom,“ povedal výkonný riaditeľ iniciatívy Martin Macko.

Tínedžer, ktorý strieľal na Zámockej ulici, navštevoval školu pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Tichý a nekonfliktný chlapec

Škola odsúdila formy a prejavy násilia a nenávisti. V stanovisku potvrdila, že páchateľ tragickej streľby v Bratislave bol jej žiak. Uviedla tiež, že žiak neprejavoval na vyučovaní radikálne či nenávistné názory.

Počas pôsobenia daného žiaka po prestupe na našu školu sme nezaznamenali žiadne negatívne prejavy z jeho strany, žiadne snahy o komunikáciu v tomto kontexte, žiadne ovplyvňovanie ostatných žiakov a svoje radikálne a nenávistné názory neprejavoval ani na vyučovacích hodinách,“ uviedla škola v stanovisku.

Pôsobil ako tichý, ústretový a nekonfliktný typ.

Bol to jeho vnútorný individuálny svet, ktorý viedol na sociálnych sieťach, o ktorom sme sa dozvedeli až po čine,“ dodali predstaviteli­a školy.

Škola zdôraznila, že nie je stotožnená s akoukoľvek zbytočnou smrťou a odsudzuje akékoľvek formy a prejavy násilia a nenávisti. „Momentálne prebieha organizácia podporných krízových tímov pre žiakov a zamestnancov školy,“ priblížili.

Streľba pred gay barom

K streľbe na Zámockej ulici v Bratislave došlo v stredu (12. 12.) po 19.00 h. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena, ktorú previezli do jednej z bratislavských nemocníc.

Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho po intenzívnom hľadaní našla ráno mŕtveho. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uviedol, že pravdepodobným motívom streľby bola nenávisť k osobám inej rasy či inej sexuálnej orientácie.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Sviečky na Zámockej ulici
5
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM