Rôzne

Starý most je nominovaný na Stavbu roka 2016

Súťažiť bude spolu s ďalšími 15 stavbami, ktoré bude posudzovať odborná porota. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční 22. marca 2017 v Bratislave.

Ilustračný obrázok k článku Starý most je nominovaný na Stavbu roka 2016
7
Galéria
Foto: Karol Srnec / Zdroj: ephoto.sk

Najnovší a zároveň najstarší most v Bratislave je nominovaný na Stavbu roka 2016. Súťažiť bude spolu s ďalšími 15 stavbami, ktoré bude posudzovať odborná porota. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže a odovzdávanie cien sa uskutoční 22. marca 2017 v Bratislave.

Výnimočná stavba

V decembri 2015 boli oficiálne ukončené práce najväčšieho dopravného systému – Nosného systému MHD do Petržalky, ktorá po viac ako 50 rokoch prepojila električkou túto mestskú časť so Starým Mestom.

„Ide bezpochyby o jednu z najvýraznejších a najdôležitejších stavieb v Bratislave a to nielen za rok 2016. Projekt sme prevzali v zlom stave, ale som nesmierne rád a myslím, že aj Bratislavčania, že sa nám podarilo dotiahnuť ho do úspešného konca a Bratislavčania môžu opäť jazdiť do Petržalky električkou či prechádzať sa po Starom moste,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Stavbu pre mesto realizoval zhotoviteľ EUROVIA SK, a.s., ktorý ju do súťaže nominoval. Stavba bola do súťaže nominovaná najmä pre viaceré výnimočné a neštandardné riešenia, ktoré boli na nej použité. Systém nosnej konštrukcie nového Starého mosta tzv. rombická sústava, bola vyvinutá špeciálne pre tento most a nebola zatiaľ použitá na žiadnom inom moste.

Unikátnym bolo taktiež aj vysúvanie priehradových nosníkov naprieč toku rieky za pomoci podopretia na plavidle či pevná koľajová dráha uložená v žľabe s pružnou zalievkou, ktorá bola použitá na Slovensku prvýkrát.

„Nominácia Nosného systému MHD v Bratislave na Stavbu roka 2016 len potvrdzuje, že spoločným úsilím sa podarilo zrealizovať dielo, ktoré bude dlhé roky súčasťou panorámy Bratislavy a teší ma, že túto stavbu si obľúbili nielen obyvatelia, ale aj návštevníci mesta,“ zhodnotil projekt Róbert Šinály, generálny riaditeľ hlavného dodávateľa stavebných prác, spoločnosti EUROVIA SK, a.s.

Nová mestská promenáda

Nosný systém MHD do Petržalky sa začal realizovať v novembri 2013. Ide o jeden zo strategických dopravných projektov, ktorý v sebe zahŕňal (okrem iného) rekonštrukciu Starého mosta a vybudovanie I. etapy nosného systému mestskej hromadnej dopravy do Petržalky.

Vďaka tomu je najväčšia mestská časť slovenskej metropoly zapojená do siete mestských električkových tratí a historický most slúži pre verejnú dopravu, cyklistom a chodcom a stal sa novou promenádou v Bratislave. Na prestavbu Starého mosta mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Celkové náklady na výstavbu sú v hodnote 76.8 mil. eur. Výstavba bola ukončená v decembri 2015.

Pohľad na nový Starý most
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM