Staré Mesto bude v roku 2019 hospodáriť s vyše 25 miliónmi eur

Starostka Starého Mesta Z. Aufrichtová pristúpila k predloženiu materiálu ešte v tomto roku s tým, že následne sa bude rozpočet meniť a budú sa doň zapracovávať priority súčasného vedenia.

Ilustračný obrázok k článku Staré Mesto bude v roku 2019 hospodáriť s vyše 25 miliónmi eur
Zdroj: TASR

Bratislavské Staré Mesto bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 25 miliónov eur. Rozhodli o tom poslanci na utorkovom mimoriadnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva, keď schválili rozpočet mestskej časti na rok 2019. Tá sa tak ako jediná z najväčších bratislavských samospráv vyhne rozpočtovému provizóriu. Avšak prijatý rozpočtový plán čaká na začiatku budúceho roka značná zmena.

Rozpočet sa bude meniť

Rozpočet pripravil miestny úrad ešte za bývalého vedenia mestskej časti. Súčasná starostka Zuzana Aufrichtová ho nepovažuje za zlý, resp. za hrubo zle nastavený. Aj preto pristúpila k predloženiu materiálu ešte v tomto roku s tým, že následne sa bude rozpočet spoločným konsenzom meniť a budú sa doň zapracovávať priority súčasného vedenia a nového poslaneckého zboru. Zmeny by mali byť schvaľované koncom februára alebo začiatkom marca 2019, kedy by jednotlivé priority a zmeny mali mať zabezpečené aj finančné krytie.

„Rozpočet vznikol ako idea, nie ako priorita. Vznikol ako idea preukázať kontinuitu a zabezpečiť na nasledujúci rok rozpočet, ktorý nás bude motivovať k tomu, aby sme v čo najkratšej dobe mali rozpočet, ktorý bude konsenzom celého zastupiteľstva a bude odzrkadľovať, čo Staromešťania požadovali od poslancov,“ uviedla Aufrichtová. Je presvedčená, že práve takéto riešenie má „ďaleko väčšiu logiku“, ako mať rozpočtové provizórium, ktoré by sa podľa nej mohlo naťahovať.

Zmenia spôsob míňania peňazí

Schválenie pripraveného rozpočtu pred rozpočtovým provizóriom, ktorý istým spôsobom obmedzuje chod úradu, vítali viacerí poslanci. „Aj so starostkou sme sa dohodli, že nechávame dôveru tým ľuďom v úrade, ktorí materiál pripravili. A máme mesiac až dva šancu premietnuť priority, dohodnúť sa s ďalšími klubmi a urobiť kvalifikovanú zmenu rozpočtu,“ poznamenal poslanec Matej Vagač, predseda miestneho klubu Team Vallo za Staré Mesto.

V rámci rozpočtu by sa v roku 2019 mali dokončiť viaceré rozbehnuté projekty. Do niektorých, pri ktorých to bude možné, chce samospráva ešte vstúpiť a vylepšiť ich. Z investičných projektov je jednou z priorít výstavba zariadenia opatrovateľskej služby na rohu Dobšinského a Palárikovej ulice, či dokončenie nevyhnutných opráv na školských zariadeniach a rekonštrukcie komunikácií.

„Chceme tiež zadefinovať nielen to, ktoré peniaze míňať, ale aj ako ich míňať. Chceme, aby sa zmenil spôsob,“ podotkla Aufrichtová. Meniť by sa mohla napríklad participácia s občanmi, či navyšovať grantové možnosti. Budúci rok by mal byť podľa nej zatiaľ len rokom príprav na tieto plánované zmeny.

Zdroj: TASR