Správy Samospráva

Správna vec alebo CHAOS na uliciach? Zákaz parkovania na chodníkoch sa má ODDIALIŤ

Oddialiť by sa malo, ale iba o nevyhnutný čas, nie na dobu neurčitú. Inak by to bol podľa bratislavskej samosprávy veľký krok späť.

Ilustračný obrázok k článku Správna vec alebo CHAOS na uliciach? Zákaz parkovania na chodníkoch sa má ODDIALIŤ
Zdroj: facebook.com/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Mesto Bratislava víta zákaz parkovania na chodníkoch mimo vyznačených miest. Účinnosť tejto novely zákona o cestnej premávke, ktorá ma začať platiť od marca, však žiada oddialiť. Nie je podľa magistrátu reálne, aby samosprávy za pár mesiacov od prijatia legislatívy stihli vyznačiť všetky parkovacie miesta. Zároveň však nesúhlasí ani s odložením zákazu do apríla 2024.

Odložiť, ale nie nadlho

S takýmto návrhom prišla podľa mesta skupina poslancov Národnej rady SR a hlavné mesto sa s ním nestotožňuje. Bratislava navrhuje, aby zákaz parkovania na chodníkoch začal platiť najneskôr od 14. apríla 2023. „Sme totiž presvedčení, že do apríla 2023 je dostatok času na zrealizovanie potrebných zmien na našich uliciach. Dlhší odklad platnosti nových pravidiel by už len zbytočne odďaľoval zmenu, ktorú Bratislava, jej ulice a hlavne obyvatelia jednoznačne potrebujú,“ informovala TASR hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Prípadné odloženie novely na dobu neurčitú, respektíve jej úplné zrušenie, by bratislavská samospráva považovala za „veľký krok späť – k chaosu na našich chodníkoch a uliciach“.

Bezpečnejšie chodníky

Zavedením zákazu parkovania na chodníkoch mimo vyznačených miest sa podľa magistrátu chodníky stanú po dlhých rokoch bezpečnejším miestom pre chodcov. „Slovensko umožnením síce legálneho, ale de facto neregulovaného parkovania na chodníkoch bolo dočasnou výnimkou medzi okolitými krajinami a vyspelými mestami,“ podotkla Schmucková.

Obmedzenie parkovania na chodníkoch vítajú aj dopravné komisie hlavného mesta i Bratislavského samosprávneho kraja. Obe vyjadrujú pochopenie, že sa do marca samosprávy na zavedenie zákazu do praxe nedokážu dostatočne pripraviť.

Na februárovú schôdzu Národnej rady SR už predložili koaliční poslanci návrh zákona o cestnej premávke. Jeho úprava by mala umožniť mestám a obciam získať čas na vyriešenie nedostatku parkovacích miest a autá by mohli v prechodnom období parkovať aj na chodníku podľa doterajších pravidiel. Prechodné obdobie by malo trvať do konca marca 2024.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM