Správy Komunálne voľby

Bude županom Bratislavského kraja opäť Juraj Droba? Zhodnotil svoju prácu a premýšľa

Ak by sa Droba rozhodol tento rok svoj post obhájiť, jeho protikandidát vo voľbách zatiaľ nie je verejnosti známy.

Ilustračný obrázok k článku Bude županom Bratislavského kraja opäť Juraj Droba? Zhodnotil svoju prácu a premýšľa
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Modernizácia stredného školstva, zrekonštruované kultúrne a historické pamiatky, opravené cesty či nové cyklotrasy, aj takto hodnotí Bratislavský samosprávny kraj (BSK) štyri roky svojho pôsobenia. Napriek tomu, že hlavnou témou posledných dvoch rokov bola najmä pandémia nového koronavírusu, vedenie kraja vyzdvihuje dokončenie desiatok projektov v mnohých kompetenčných oblastiach.

Školstvo

Za najväčšie úspechy považuje najmä viaceré kroky, s ktorými prišiel kraj v rámci boja proti pandémii nového koronavírus ako prvý. Hrdý je však aj na modernizáciu školstva a otváranie študijných odborov kopírujúcich trh práce, čo má za následok zvýšenie záujmu o stredné školy o tretinu. „Mnohé školy boli na pokraji zatvorenia,“ podotkol.

Boj s covidom

Hlavnou témou ostatných dvoch rokov bola najmä ochrana zdravia obyvateľov a boj proti ochoreniu COVID-19. „Náš záber je však širší. Na zlepšenie zdravotnej starostlivosti vzniká unikátny dokument Stratégie zdravotníctva na roky 2022 – 2026,“ podotýka podpredseda BSK Juraj Štekláč. Dokument, ktorý má byť jediným svojho druhu na Slovensku, reflektuje na potreby, zmeny aj novú reformu kategorizácie nemocníc či príchod nového poskytovateľa nemocničnej starostlivosti. Uplynulý rok kraja označuje za projektový.

Doprava

Posuny je možné podľa kraja vnímať aj v oblasti dopravy. Odovzdaná bola napríklad nová cesta spájajúca diaľničnú križovatku Triblavina so starou seneckou cestou I/61. Výstavba pokračuje ďalšou etapou. Začalo sa tiež s výstavbou obchvatu Chorvátskeho Grobu a Slovenského Grobu, ktorý je prvou etapu budúceho obchvatu v malokarpatskom regióne, s ktorým začal kraj ako prvý na Slovensku. V príprave je jeho pokračovanie. Stavia sa aj nový cyklomost cez rieku Moravu, ktorý spojí obce Vysoká pri Morave a Marchegg. Otvorený má byť na jar.

Sociálne služby

V sociálnej oblasti je pre kraj kľúčovou témou proces deinštituciona­lizácie sociálnych služieb. Podľa podpredsedu BSK Mikuláša Krippela netreba zabúdať ani na otvorenie nového špecializovaného zariadenia pre deti s poruchou autistického spektra či podporu centier včasnej intervencie. Za kľúčové považuje kvalitnú starostlivosť pre ľudí so zdravotným postihnutím. Pomoc sa týka rovnako ľudí v ťažkej životnej situácii, napríklad rodín v kríze či obetí násilia.

Ochranné pásmo

V oblasti životného prostredia považuje kraj za významnú najmä spoluprácu pri vyhlásení ochranného pásma najdôležitejšieho zdroja pitnej vody na Žitnom ostrove. Za nemenej dôležité označuje aj strategické dokumenty na ochranu lesov, vody a opatrenia na zmiernenie dosahov zmeny klímy. Pozornosť upriamuje i na budovanie siete environmentálno-vzdelávacích centier, jedno nadregionálne vzniká v spolupráci s Dolným Rakúskom v kaštieli v Čunove.

Práca nie je dokonaná

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba zvažuje opätovnú kandidatúru na post šéfa kraja v tohtoročných voľbách do vyšších územných celkov (VÚC). Definitívne rozhodnutie chce oznámiť do konca februára. Droba to uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii pri príležitosti hodnotenia štyroch rokov pôsobenia súčasného vedenia kraja.

Je to téma, ktorá, samozrejme, rezonuje. Odpoviem v inotaji, mám pocit, že nie celá práca je ešte dokonaná,“ povedal Droba. Odpoveď, či bude alebo nebude kandidovať, chce zverejniť čoskoro. „Sľubujem, že do konca februára. Ale určite to zvažujem,“ poznamenal Droba.

Ak by sa Droba rozhodol tento rok svoj post obhájiť, jeho protikandidát vo voľbách zatiaľ nie je verejnosti známy, nikto kandidatúru na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja neohlásil.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM