Rôzne

Spaľovňa odpadu bude mať novú triediacu linku na papier a plasty

Koncom mája bude spustená do skúšobnej prevádzky nová triediaca linka na papier a plasty.

Ilustračný obrázok k článku Spaľovňa odpadu bude mať novú triediacu linku na papier a plasty
Zdroj: TASR

Spaľovňa odpadu vo Vlčom hrdle bude mať novú triediacu linku. Určená bude pre plasty a papier, teda triedený odpad zo žltých a modrých zberných nádob a za hodinu dokáže spracovať tri tony odpadu.

Prvá svojho druhu

Bude pritom prvou svojho druhu na Slovensku a jednou z najmodernejších v Európe. Spustenie do skúšobnej prevádzky sa odhaduje na koniec mája. „Separačná linka bude využívať najnovšie technológie vrátane optického rozpoznávania a automatického vytrieďovania pomocou vzduchových dýz,“ informovala Beáta Humeniková, hovorkyňa mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

Dokáže tak rozpoznať konkrétny typ odpadu, napríklad kartón, papier, priehľadnú plastovú fľašu, plastový obal od kozmetiky či nápojového kartónu, ale taktiež jeho veľkosť, farbu či umiestnenia na páse. „Po rozpoznaní tento odpad vzduchové dýzy presunú do príslušného kontajnera,“ doplnila Humeniková.

Nové moderné riešenie má zároveň poskytnúť čoskoro aj interaktívnu platformu pre zdieľanie dát s hlavným mestom a jednotlivými mestskými časťami.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM