Rôzne

Snežienky či medvedí cesnak sa nemôžu zbierať všade, previnilcom hrozia sankcie

Pozor na to, kde si natrháte kvety snežienok. V niektorých lokalitách vám za to hrozí mastná pokuta!

Ilustračný obrázok k článku Snežienky či medvedí cesnak sa nemôžu zbierať všade, previnilcom hrozia sankcie
7
Galéria
Zdroj: TASR

Zber kvetov v chránených územiach s tretím až piatym stupňom ochrany je zakázaný, pripomína Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Tým, ktorí zákaz porušia, hrozí napríklad pri snežienkach pokuta až do výšky 3 300 eur.

Chránené územia

„Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená,“ pripomína hovorca MŽP Tomáš Ferenčák. Chránené územia s tretím až piatym stupňom ochrany sú najmä národné parky a prírodné rezervácie, ktoré bývajú primerane označené.

„V iných oblastiach do tretieho stupňa ochrany – teda v záhradách, lúkach, lesoch alebo hájoch, sa kvety snežienok trhať smú. Podobne je to aj s prvosienkou jarnou či cesnakom medvedím,“ vysvetľuje Ferenčák. Zber jarných kvetov v týchto územiach však stále patrí pod všeobecnú ochranu rastlín a živočíchov.

Vyhnite sa pokute

Zberači by si teda mali dávať pozor, aby neohrozili alebo nepoškodili rastliny vo voľnej prírode ani v prvom a druhom stupni územnej ochrany. Mali by sa preto vyhnúť veľkému zberu. „Aby sa z jarných kvetov, medzi ktoré neodmysliteľne patrí aj snežienka jarná, mohli tešiť aj ďalší ľudia,“ zdôvodňuje Ferenčák.

Aktuálny zoznam chránených rastlín, ako aj živočíchov, sa dá nájsť na právnom a informačnom portáli Slov-Lex. Vymenúva všetky druhy vrátane spoločenskej hodnoty. „Čo je, laicky povedané, výška pokuty, ktorú by dotyčná osoba musela zaplatiť, ak by sa u nej našla,“ vysvetľuje Ferenčák.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM