Správy

Slovensko zasiahla ďalšia smutná správa: Zomrel významný huslista a dirigent

Veril, že umenie ľudí a národy spája. Vo veku 75 rokov zomrel uznávaný dirigent a vedúci významných orchestrov vo viacerých európskych krajinách.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko zasiahla ďalšia smutná správa: Zomrel významný huslista a dirigent
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Vo veku 75 rokov zomrel v stredu ráno slovenský huslista, dirigent a vedúci významných orchestrov vo viacerých európskych krajinách Jack Martin Händler. O jeho úmrtí informoval na sociálnej sieti Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku.

„Svojou tvorbou a hudobnými aktivitami, ktorým zasvätil svoj život, nám povedal veľmi veľa. Veľké dielo vykonal na poli kultúrnej diplomacie,“ uviedla na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová. Začiatkom roka umelcovi udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.

Prečítajte si tiež

Umenie spája

Pripomenula, že Händler podporoval tiež dialógy o kreativite a inováciách, ktoré boli preňho základom pre kultivovanie kultúrneho i verejného priestoru. „Veril, že umenie ľudí a národy spája, že v hudbe a umení môžeme precítiť aj hodnoty humanizmu a spolupráce všetkých národov,“ doplnila.

Jack Martin Händler sa narodil 30. augusta 1947 v Bratislave, pred svojou smrťou žil v Nemecku. Skúsenosť svojej rodiny s holokaustom spracúval najmä prostredníctvom stredoeurópskeho festivalu a orchestra pomenovaných po nemeckom rodákovi, skladateľovi Brunovi Walterovi. Hru na husle študoval v Bratislave a v Moskve, kde bol jedným z posledných žiakov Davida Oistracha. Koncertoval v Československu aj zahraničí, najznámejšie bolo predstavenie Chačaturjanovho husľového koncertu so Slovenskou filharmóniu v lete 1975, kde vystupoval v roli sólistu aj dirigenta.

Stál pri ich zrode

V roku 1978 emigroval do Nemecka, kde hral s viacerými hudobnými telesami. Neskôr, v roku 1989, stál pri vzniku orchestra, z ktorého sa neskôr vyvinul komorný orchester mesta Bratislavy Cappella Istropolitana. Spolupodieľal sa na vzniku hudobnej akadémie na podporu mladých talentov, taktiež založil orchester Solistes Européens Luxembourg, s ktorým v roku 2004 odohral koncert pre Valné zhromaždenie OSN na počesť rozšírenia Európskej únie.

V roku 2008 ho Európska komisia vymenovala za ambasádora pre interkultúrny dialóg a o rok neskôr za ambasádora pre inováciu a kreativitu.

Štátne vyznamenania mu udelili Nemecko, Rakúsko, Fínsko či Luxembursko.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Dnes nás zasiahla už druhá smutná správa, opustil nás Jack Martin Händler, náš vynikajúci huslista, dirigent a vedúci...

Posted by Zuzana Čaputová on Wednesday, May 24, 2023
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM