Kultúra

Slovenské a české muzeálne inštitúcie pripravujú najväčší výstavný projekt

Výtvarný projekt s názvom Pripomenutie výročia vzniku Československa v roku 1918 pripravujú pre rok 2018 viaceré kultúrne inštitúcie z oboch krajín.

Ilustračný obrázok k článku Slovenské a české muzeálne inštitúcie pripravujú najväčší výstavný projekt
3
Galéria
Zdroj: TASR

Podpisom 20-stranového memoranda to potvrdili v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave šiesti riaditelia múzeí a galérií. Výstava má byť najväčším slovensko-českým projektom v oblasti múzejníctva za ostatných desať rokov.

Výstava v Bratislave aj v Prahe

„Nepodarilo sa nám, aby sme žili 100 rokov v spoločnom štáte, ale verím, že podpísaním tohto memoranda budeme spolupracovať ďalších 100 rokov,“ povedal generálny riaditeľ SNM Viktor Jasaň.

Podľa generálneho riaditeľa Národního muzea Michala Lukeša výročie o dva roky sa zdá ďaleko, ale termín spoločných osláv s rôznymi aktivitami, ktoré už dohodli premiéri oboch vlád, sa pre organizátorov rýchlo blíži. „Memorandum nie je len symbolický akt. Vytvorili sme spoločný tím na prípravu expozície. Tá bude najskôr v Bratislave a potom v Prahe,“ prezradil Lukeš.

„Výstavu neberieme ako povinnosť, aby sme si urobili čiarku. Všetci to berieme ako vlastný projekt, na ktorý sa tešíme. Isto sa všeličo nové a zaujímavé dozvieme,“ predpovedá generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá, ktorá s riaditeľkou Slezského zemského muzea Janou Horákovou ako dve ženy podpísali memorandum.

Prečítajte si aj: Dostať do Bratislavy výstavu Francúza Augusta Rodina nebolo vôbec jednoduché

Chronológia expozície

Ďalším aktérom bol generálny riaditeľ Moravského zemského muzea Jiří Mitáček. Ten pripomenul, že výstava bude obsahovať bohatosť vzťahov nielen počas spoločného štátu, ale aj čo tomu predchádzalo v 19. storočí na blízkom moravsko-slovenskom teritóriu.

Garantom realizačného tímu na prípravu výstavy zo Slovenska je riaditeľ Historického múzea SNM Branislav Pánis, z českej strany riaditeľ Historického muzea Národního muzea Marek Junek. Ten predstavil chronológiu budúcej expozície od dôvodov vzniku spoločného štátu cez prvú svetovú vojnu, prvé desaťročie budovania štátu a vznik rôznych inštitúcii, rozvoj v tridsiatych rokoch, vojnové obdobie rokov 1938 až 1945, kedy bol krátky rozpad Československa.

Potom nasledovala do roku 1948 obnova systému prvej republiky, ďalej komunistické upevnenie moci s vyvrcholením v podobe vpádu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, obdobie normalizácie cez pád komunizmu (1989) a rozdelenie štátu v roku 1993.

Čítajte aj: V bratislavskom Kine Mladosť sa začína Euro Film – minifestival európskych filmov

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM