Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa po dlhej dobe: Z Bratislavy do Hainburgu vás opäť odvezie autobus
16
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Skvelá správa po dlhej dobe: Z Bratislavy do Hainburgu vás opäť odvezie autobus

Predplatné cestovné lístky si budú môcť cestujúci zakúpiť aj na Autobusovej stanici Nivy.

Aktualizované Rôzne Správy
Aktualizované Rôzne Správy

Skvelá správa po dlhej dobe: Z Bratislavy do Hainburgu vás opäť odvezie autobus

Predplatné cestovné lístky si budú môcť cestujúci zakúpiť aj na Autobusovej stanici Nivy.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa po dlhej dobe: Z Bratislavy do Hainburgu vás opäť odvezie autobus
16
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Medzi Bratislavou a rakúskym prihraničným mestom Hainburg an der Donau začala v pondelok (5. 9.) opäť premávať cezhraničná autobusová linka 901. Obnovená je na základe zmluvy s regionálnym dopravcom Arriva. Linka bude súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK), ktorý o tom informuje na svojom webe.

Jednorazové lístky u vodiča

Linka 901 bude premávať spod Mosta SNP cez Einsteinovu ulicu a rakúsky Wolfstahl do Hainburgu an der Donau a späť. Počas pracovných dní bude vypravených 16 párov spojov, počas sobôt 15 a počas nedieľ a cez spoločné sviatky desať párov spojov.

Jednorazové cestovné lístky si bude možné zakúpiť priamo u vodiča autobusu alebo v aplikácii IDS BK. V jeho aplikácii si bude možné zakúpiť aj električenky, teda predplatné cestovné lístky, ktoré si však budú môcť cestujúci zakúpiť aj na Autobusovej stanici Nivy.

Na financovaní autobusovej linky sa po dohode spolupodieľa Bratislavský samosprávny kraj (BSK), hlavné mesto Bratislava a spolková krajina Dolné Rakúsko.

Linka chýbala

Od 15. novembra minulého roka nebola v prevádzke žiadna autobusová linka, spájajúca Bratislavu s jej rakúskym okolím. Pritom v rakúskej prihraničnej oblasti žije početná slovenská komunita, dochádzajúca do hlavného mesta SR.

Naposledy linku prevádzkoval dopravca Slovak Lines. Jej zrušenie zdôvodnil dlhodobou vysokou stratovosťou a takisto chýbajúcou podporou zo strany slovenskej či rakúskej samosprávy. Komerčná linka dopravcu začala premávať na prelome rokov 2019/2020 po ukončení pôvodnej linky 901, prevádzkovanej Dopravným podnikom Bratislava a dotovanej mestom Bratislava.

Spolupráca

Spojenie, ktoré malo tradíciu a opodstatnenie sa obnovilo aj zásluhou Hlavného mesta SR Bratislavy. Do rokovaní zapojilo spolkovú krajinu Dolné Rakúsko v rámci projektu s názvom „baum_cityregion" (projekt Interreg VA SK-AT), čo je platforma spolupráce mesta Bratislava so spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Burgenlandsko.

Nakoľko je v záujme susediacich krajín, aby prihraničná mobilita fungovala, po dohode Bratislava aj Dolné Rakúsko súhlasili so spolufinancova­ním linky.

„Táto cezhraničná autobusová linka je pre náš región záchranou – veľmi vítam, že vzniklo spoločné riešenie pre obnovenie autobusového spojenia v prospech všetkých v prihraničnom regióne. Veľké poďakovanie patrí našim partnerom na Slovensku, spolkovej krajine Dolné Rakúsko a tímu z baum cityregion,“ zhodnotil starosta obce Wolfsthal Gerhard Schödinger.

Po prvýkrát existuje cezhraničná autobusová linka financovaná spoločne Rakúskom a Slovenskom. To by mohlo v budúcnosti slúžiť ako vzor pre iniciovanie ďalších cezhraničných prepojení. Zväz dopravcov Region-Východ je otvorený ďalšiemu prehlbovaniu spolupráce s partnermi v Bratislave,“ dodal Michael Reinbacher, z rakúskeho Zväzu dopravcov Region-Východ (VOR).

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Hrad Hainburg
10
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín