Rôzne

UK robí poriadky vo svojom areáli na Mlynoch

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave chce efektívne využívať areál internátov v Mlynskej doline. Výpovede dala šiestim nájomcom.

Ilustračný obrázok k článku UK robí poriadky vo svojom areáli na Mlynoch
12
Galéria
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk

Vedenie univerzity má zákonom uloženú povinnosť spravovať svoj majetok so starostlivosťou riadneho hospodárstva, uviedol počas neformálneho stretnutia v piatok Michal Káčerík z oddelenia legislatívy a právnych služieb UK.

Vypovedala zmluvy

Univerzita preto vypovedala nájmy šiestim obchodným partnerom. Podľa prorektora pre vonkajšie vzťahy Radomíra Masaryka sa nesprávali férovo a neplnili si zmluvné povinnosti.

Rektor UK Marek Števček na základe pochybenia pri verejnom obstarávaní rozviazal pracovný vzťah s riaditeľom Mlynov UK Róbertom Gulom a vedením internátov bol dočasné poverený Róbert Zsembera.

Novým riaditeľom internátov sa stal Peter Petro, ktorý nastúpil do funkcie od začiatku novembra.

Výpovede aj iným?

Podľa Káčeríka interný prehľad pohľadávok identifikoval nájomníkov, ktorí dlhodobo porušovali podmienky nájomných zmlúv.

„V Mlynskej doline máme 121 zmluvných vzťahov, v prvej fáze dostalo výpoveď šesť z nich, kde boli nedoplatky a mali chronický charakter, čiže meškajúce platby sa opakovali a nebolo to len raz. Je niekoľko ďalších prevádzok, ktoré už v tejto chvíli dostali výzvu a v prípade, že sa nepodarí dosiahnuť uhradenie, budeme takisto pristupovať k výpovediam,“ priblížil Masaryk.

Klub Unique

Jednou z prevádzok, ktorej končí ku koncu roka nájomná zmluva, je študentský klub Unique. UK chce, aby o využití priestorov rozhodli študenti. Ak obyvatelia Mlynskej doliny prejavia záujem, bude študentský klub pokračovať a prevádzkovateľa vyberú v transparentnej súťaži.

Majetok univerzity musí byť spravovaný dobre a mal by slúžiť študentom. Súčasné vedenie univerzity je presvedčené, že je bezpodmienečne nutné zamerať sa aj na riešenie skutočných problémov, ako sú bezpečnosť, hygiena a ekonomika areálu.

„Jedinú chybu, ktorú UK spravila, bolo to, že zlé zmluvy nevypovedala už pred rokmi,“ povedal Káčerík.

Podlžnosti zaplatili.

Majiteľ firmy Unique Andrej Pagáč priznal, že s platením nájmu meškali. Pripomenul, že najmä v letných mesiacoch sa v Mlynskej doline nachádza menej študentov a niektoré podniky sú z toho dôvodu zatvorené, respektíve majú podstatne nižšie tržby.

„Na túto skutočnosť sme upozornili riaditeľa Gulu a požiadali ho o dovolenie uhradiť všetky eventuálne podlžnosti do 30. septembra 2019. Riaditeľ Gula súhlasil a dal nám na to písomné povolenie,“ poznamenal Pagáč.

Dodal, že všetky podlžnosti neskôr zaplatili. Tvrdí, že s platením meškali aj iní nájomníci, napriek tomu s nimi UK „bez problémov uzavrela zmluvy o nájme“.

Výpoveď považuje Pagáč za účelovú. Nový riaditeľ internátov v piatok odmietol, že ide o riadenú akciu voči konkrétnej osobe a postup považuje za štandardný.

Priama komunikácia

„Vedenie chce presadiť participatívnu stratégiu, ktorá umožní študentom ovplyvniť koncepčný rozvoj Mlynov UK. Je dôležité, aby zmeny v areáli reflektovali potreby tých, ktorých sa týkajú – študentov a obyvateľov najväčších slovenských internátov,“ poznamenal nový riaditeľ internátov.

Na portáli mlyny.uniba.sk vznikol priestor na komunikáciu študentov priamo s riaditeľom internátov. Postupne tam budú podľa neho zverejňované ankety, prieskumy a pozvánky pre študentov, vďaka ktorým sa môžu zapojiť do pracovných skupín pripravujúcich rozvoj areálu.

Koncepčný rozvoj

Masaryk poukázal, že rektor sa pustil do pastportizácie majetku.

„Chceme si zmapovať všetky naše zmluvné vzťahy, ktoré máme, a urobiť poriadok v nevyrovnaných pozemkoch,“ priblížil prorektor UK pre vonkajšie vzťahy. Podľa neho si univerzita musí zadefinovať, ktorý majetok je ten, ktorý potrebuje, a ten, ktorého sa chce zbaviť.

Petro poznamenal, že v najbližšom čase sa začne s koncepčným rozvojom areálu Mlynov. Poznamenal, že na jar 2020 by mala byť spustená chill out zóna vo vestibule Šturáku, zrevitalizované by mali byť tenisové kurty či modernizáciou by malo prejsť vonkajšie osvetlenie. V lete by sa mali revitalizovať bytové jadrá v troch blokoch átriových domkoch.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM