Ilustračný obrázok k článku Skladisko odpadu sa zmenilo na atraktívny priestor. Unikátne ľadovne otvoria už tento víkend
5
Galéria

Skladisko odpadu sa zmenilo na atraktívny priestor. Unikátne ľadovne otvoria už tento víkend

Na Železnej studienke nás čaká ďalšia zaujímavá novinka, ale aj Vianočné trhy.

ESL Rôzne Správy
ESL Rôzne Správy

Skladisko odpadu sa zmenilo na atraktívny priestor. Unikátne ľadovne otvoria už tento víkend

Na Železnej studienke nás čaká ďalšia zaujímavá novinka, ale aj Vianočné trhy.

Ilustračný obrázok k článku Skladisko odpadu sa zmenilo na atraktívny priestor. Unikátne ľadovne otvoria už tento víkend
5
Galéria

Ovanie vás nádych histórie. Na Železnej studienke totiž opravili historické ľadovne z čias Ferdinandových kúpeľov. Pre verejnosť ich sprístupnia už počas víkendu 12. a 13. decembra.

Historická chladnička

Ľadovne slúžili ako chladničky. Dnes budú skôr atrakciou pre návštevníkov Bratislavského lesoparku.

„Nenápadné pivnice zapustené vo svahu oproti objektu Rotunda (pri kontajnerovom bufete) boli postavené v 18. storočí. V tých časoch kúpele viedol Jakub Palugay, vlastník vinárskeho impéria, ktorý z nich spravil vychýrené výletné miesto s výbornou kuchyňou. Počas najväčších zimných mrazov sa do ľadovní navozili kusy ľadu z blízkeho potoka Vydrica, ktoré potom počas celého roka chladili potraviny, pivo, víno a napríklad aj známe šampanské Jacqueson,“ povedal Marek Páva z Mestských lesov v Bratislave.

Mestské lesy v spolupráci s Bratislava Tourist Board opravili tieto pivnice, ktoré doteraz slúžili ako nevzhľadné skladisko odpadu. Pivnice boli vyčistené, opravila sa omietka vstupného portálu, ošetrili sa vnútorné klenbové konštrukcie a odstránili sa nevhodné zásahy z minulosti. Pivnice tak môžu slúžiť novému účelu.

Turista v meste

„Železná studnička je miestom, kde sa prirodzene stretáva mestský život s lesným prostredím, ktoré tu spolu viac ako 200 rokov fungujú spoločne v symbióze. Mám veľkú radosť, že sa nám podarilo vrátiť historickú tvár týmto dvom ľadovniam a spraviť toto obľúbené miesto výletníkov krajším,“ uviedol Matej Dobšovič, riaditeľ Mestské lesy v Bratislave.

„Pre Bratislava Tourist Board je dôležitý rozvoj verejných prostredí Bratislavy a historicky vzácnych lokalít, ktoré navštevujú obyvatelia mesta aj návštevníci. V rámci projektu Turistom vo vlastnom meste sme venovali pozornosť nielen propagácii mesta a jeho ponuky, ale aj skrášleniu a zvýšeniu kvality viacerých obľúbených lokalít. Vďaka spolupráci s Mestskými lesmi sme preto mohli pomôcť aj tejto atraktivite,“ dodal Vladimír Grežo, predseda predstavenstva Bratislava Tourist Board.

Ľadovne budú slúžiť na akcie pre verejnosť, akou bola napríklad edukačná výstava Noc netopierov, organizovaná mestskými lesmi. Priestory budú k dispozícii aj lokálnym vinárom na nekomerčnú prezentáciu ich vín.

Vianočné trhy

Vnútro pivníc si môžu záujemcovia pozrieť najbližšie počas víkendu 12. a 13. decembra v čase od 10:00 hod. do 15:00 hod.

„Otvorenie bude spojené aj so symbolickými vianočnými trhmi, kde si od našich pracovníkov budete mať možnosť zakúpiť výrobky z mestských lesov ako kŕmidlá pre vtáky, drevené svietniky na sviečky či medové sety,“ uzatvoril Marek Páva.

Obe pivnice sú na Železnej studničke pri odbočke na Kačín, hneď pri asfaltovej ceste. Viac vo VIDEU.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín