Kultúra

Septembrový Dobrý trh bude merať skoro pol kilometra. Pripravených bude 130 stánkov

Dobrý trh nie je len o podujatí pre desaťtisíce návštevníkov, ale aj o spoznávaní a upevňovaní miestnej komunity.

Ilustračný obrázok k článku Septembrový Dobrý trh bude merať skoro pol kilometra. Pripravených bude 130 stánkov
8
Galéria
Zdroj: TASR

Čerstvá zelenina a produkty, gastrozóny, slovenský dizajn, ale tiež koncerty a tvorivé workshopy či diskusie o meste, komunálnych voľbách a opustených budovách. Aj to prinesie septembrový Dobrý trh na Panenskej a Podjavorinskej ulici v Starom Meste.

Upevňovanie komunity

„Bude mať skoro pol kilometra. Bude sa tiahnuť od Suchého mýta až po Svoradovu ulicu, pre návštevníkov bude pripravených 130 stánkov,“ priblížila Lívia Gažová z organizačné­mu tímu.

Dobrý trh však nie je len o podujatí pre desaťtisíce návštevníkov, ale aj o spoznávaní a upevňovaní miestnej komunity. Tú organizátori opäť predstavia aj prostredníctvom fotoportrétov susedov z Panenskej ulice a jej okolia. Domáci sa spolu s návštevníkmi budú môcť zapojiť do prieskumu o tom, čo pre nich komunita znamená.

Z okna do okna

Pripravená je pre nich aj úloha o tom, ako silná je ich komunita. Miestni obyvatelia totiž dostanú vlajočkové reťaze, ktorými si môžu ulicu počas podujatia vyzdobiť. Následne bude stačiť dohodnúť sa so susedom oproti a vlajočky natiahnuť z okna do okna. „Budeme sledovať dynamiku miestnej komunity a uvidíme, ako sú obyvatelia schopní spolupracovať,“ vysvetlila Illah van Oijen, programová vedúca Dobrého trhu.

Hovoriť sa bude napríklad o novom Manuáli verejných priestorov, o ktorý sa v rámci participatívneho procesu o potrebách a požiadavkách zaslúžili aj samotní obyvatelia štvrte. Ide o prvý dokument svojho druhu v Bratislave a k nahliadnutiu bude v stánku mestskej časti. Hovoriť sa bude tiež o meste a na priame otázky budú pripravení aj kandidáti na poslancov do mestského zastupiteľstva.

Témou diskusie budú aj opustené budovy, ktorá vyvstala z častých otázok miestnych obyvateľov o „žalostnom“ stave barokových palácov či funkcionalistickej pamiatky, kaviarne Astória.

Dobrý trh sa uskutoční v sobotu 15. septembra, a to od 10:00 do 17:00 hod.

Dobrý trh na Panenskej
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM