Adriana Banásová Šport

Saguaro Run Fest: Vedeli ste, že existuje beh naboso či beh s kočíkom?

Železná studnička dnes opäť žije na plno a to nielen vďaka aktívnym rekreačným cyklistom, ale najmä kvôli bežcom s číslom na hrudi, ktorých môžete v okolí Partizánskej lúky stretnúť. Koná sa tam totižto Saguaro Run Fest.

Ilustračný obrázok k článku Saguaro Run Fest: Vedeli ste, že existuje beh naboso či beh s kočíkom?
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk

Letné počasie je v plnom prúde, čo mnohých láka von z pred televíznych obrazoviek či vysedávania v kaviarňach. Svoje o tom vedia aj súťažiaci, ktorých dnes môžete stretnúť na ďalšom bežeckom podujatí s názvom Saguaro Run Fest- Bratislava polmaratón.

Úspešný tretí ročník podujatia, ktoré je určené všetkým vekovým kategóriám prebieha v areáli Partizánskej lúky od rána. Vo včerajších večerných hodinách bolo prihlásených okolo 900 bežcov, počet však môže vzhľadom na možnosť registrácie aj dnes do večera ešte narásť.

Deti na trati – nie len po vlastných

Akciu odštartovali tí najmladší – deti, ktoré si mohli zmerať sily v jednotlivých kategóriách od 350 do 1500m.

V programe ďalej nasledovala čoraz viac obľúbená disciplína Beh s kočíkom na 3,5 km. Možno si myslíte, že je to kategória určená len ženám, no opak je pravdou. Zabehnúť si s vlastným dieťaťom v športovom kočíku mali záujem aj oteckovia. Z nich najrýchlejší čas dosiahol pán Július Tóth, zo žien zvíťazila Judit Bezak Lovíšková, ktorá je mimochodom bývalou majsterkou Slovenska v šerme.

„Beh bol celkom fajn. Do kopca to bolo trochu horšie, nakoľko nemám súťažný kočík ale klasický, ale dole to potom už šlo dobre. Na šport je dnes trochu teplo ale chodíme s manželom pravidelne behávať a aj na rodinné podujatia, tak si musíme zvykať aj na takéto podmienky,“ prezradila.

Načo sú nám topánky?

Na tohtoročnom bežeckom podujatí nechýba ani zaujímavá disciplína, akou je Beh naboso na 6 km. Záujemcovia o možno trochu netypickú disciplínu musia nechať pohodlné tenisky doma a dúfať, že ich noha nie je veľmi „rozmaznaná“. Tvrdý asfalt predsa len neznesie každý.

Hoci je beh bez topánok niektorým z nás cudzí, ide prakticky o najprirodzenejšiu variantu behu.

„Beh na boso je téma na samostatný rozhovor, je to pre mnohých ten najprirodzenejší spôsob behu a je jedno, či je to po asfalte alebo po tráve. Veľa ľudí behá len naboso, pre iných je to úplná novinka a určitá výzva, lebo naša európska noha je predsa len zvyknutá na nejakú obuv,“ prezradil pre Bratislava24 Miloš Zágoršek, riaditeľ spoločnosti Quinta Essentia, ktorá podujatie organizuje.

Pri tomto behu však treba dávať pozor na drobné zranenia, ktoré záležia od toho, či dotyčný človek beháva bosý pravidelne alebo ide len niečo nové vyskúšať. V tom druhom prípade môžete skončiť s drobnými, miestami krvavými zraneniami.

Absolútni víťazi Grand prix a Polmaratón

Novinkou podujatia je duatlon, ktorý v sebe spája beh a bicykel, obľúbený je aj štafetový beh. Vo večerných hodinách bude prebiehať hlavný beh na 5km, 10km a polmaratón, kam sa môžu ešte stále prihlásiť všetci, ktorí majú trochu športového ducha a chuť sa „prevetrať.

Dnešnej súťaži predchádzalo marcové bežecké podujatie spojené s Mud Run-om, kde si mohli záujemcovia otestovať svoje fyzické zdatnosti a kondíciu po zime. Dnes všetci dokazovali, že sú na letnú bežeckú sezónu dobre pripravení.

Výsledky jednotlivých kategórií sú hlásené bezprostredne po dobehnutí posledného účastníka, hlavné vyhlasovanie je naplánované okolo 20-tej hodiny. Úspešný súťažiaci si domov odnesú vecné ceny a peňažné poukážky na nákup. Ocenení budú aj najrýchlejší muži a ženy na 5km, 10km a polmaratón a to špeciálnou finančnou odmenou.

Prečítajte si tiež: MUD RUN je behom cez prekážky, blato, vodu… Trúfli by ste si na podobnú súťaž, akou bola tá dnešná na Železnej studničke?+ FOTO

Saguaro Run Fest 2015
18
Galéria
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM