Kultúra

Rusovce sa vrátia do čias Rímskej ríše: Zážitkom budú Rímske hry aj veľkolepý SPRIEVOD

Návštevníkov privítajú doboví obyvatelia a legionári z antickej Gerulaty, ktorí prostredníctvom príbehov priblížia históriu, život a zaujímavosti z obdobia rímskeho impéria.

Ilustračný obrázok k článku Rusovce sa vrátia do čias Rímskej ríše: Zážitkom budú Rímske hry aj veľkolepý SPRIEVOD
4
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Rusovce sa v sobotu (10. 9.) vrátia opäť takmer o 2000 rokov späť v čase. Konať sa tam bude tradičné podujatie Rímske hry, ktoré návštevníkov prenesú do čias Rimanov a obdobia, keď bola obec niekoľko storočí súčasťou severnej hranice Rímskej ríše a rozprestieral sa tam vojenský tábor Gerulata. Tento rok sa podujatie bude konať ako oslava zápisu antickej Gerulaty do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Antická Gerulata

Návštevníkov privítajú doboví obyvatelia a legionári z antickej Gerulaty, ktorí prostredníctvom príbehov priblížia históriu, život a zaujímavosti z obdobia rímskeho impéria. „Ožijú hrdinské báje antického Ríma, príbeh o putovaní mladého Gala a vyvrcholia ukážkou cvičení rímskych vojenských jednotiek a vzburou gladiátorov,“ pozýva starostka Rusoviec Lucia Tuleková Henčelová.

Sprievod Rimanov

Podujatie sa začína o 13.00 h pri múzeu Antická Gerulata zážitkovým sprievodom Rimanov, na ktorom sa zúčastní viac ako 100 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska a Nemecka. Ukončí ho večer v parku kaštieľa v Rusovciach premiéra slovenského historického dokumentárneho filmu Geruca.

Film rozoberá život Rimanov na južnej strane Dunaja, ktorí obývali severnú hranicu Rímskej ríše pred 1700 rokmi a vybudovali tam viacero miest a vojenských kastelov, pričom jedným z nich bola práve rusovská Gerulata. Príbeh filmu je o dvoch rímskych bratoch a ich láske ku krásnej Germánke. Vo filme odznejú skladby hudobného zoskupenia Synulia z Talianska, ktoré vytvára autentickú hudbu antického Ríma. Ich skladby odzneli napríklad vo filmoch Gladiátor či Osada (The Village), alebo v seriáli Rímska ríša (Empire).

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Rímske hry Rusovce
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM