Katarína Winklerová Rôzne Správy

Vodiči MHD čelia aj agresívnym cestujúcim, ktorí nenosia rúško

V záujme ochrany zdravia nielen cestujúcich, ale aj vodičov MHD platí zákaz vstupu do vozidiel MHD bez použitia rúška, šálu, šatky alebo inej vhodnej alternatívy na zakrytie úst a nosa.

Ilustračný obrázok k článku Vodiči MHD čelia aj agresívnym cestujúcim, ktorí nenosia rúško
7
Galéria

Od pondelka (16. 3.) musia mať cestujúci na sebe ochranné rúško, prípadne si iným spôsobom musia zakrývať nos a ústa. Informáciu a rozhodnutí primátora Bratislavy Matúša Valla zverejnil Dopravný podnik Bratislava (DPB) na sociálnej sieti.

Niektorí cestujúci však akoby nepochopili nevyhnutnosť takéhoto opatrenia. Ignorujú pokyny a dokonca na vodičov agresívne slovne útočia.

Bez rúška odviezť nemusia

V záujme ochrany zdravia nielen cestujúcej verejnosti, ale aj vodičov MHD platí teda zákaz vstupu do vozidiel MHD bez použitia rúška, šálu, šatky alebo inej vhodnej alternatívy na zakrytie úst a nosa.

„Kontrolu nariadenia zabezpečuje dispečing DPB, a. s. a samotní vodiči, ktorí cestujúceho bez zakrytia úst a nosa nie sú povinní odviezť,“ informovala Bratislava24.sk hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Informácia o nosení rúška je viditeľne nalepená pri vstupe do vozidla. „Snažíme sa najprv vysvetľovať a pôsobiť preventívne. Navyše, aktuálne poskytujeme takú kapacitu vo vozidlách MHD, aby mal každý cestujúcich dostatok priestoru a mohol komfortne cestovať,“ dodáva Volfová.

Nájdu sa aj agresívni cestujúci

Ak niekto nemá rúško či šatku na tvári, vodič ho odviezť nemusí. „Vodič má právo v zmysle prepravného poriadku IDS BK takého cestujúceho upozorniť na nové pravidlá a následne aj vylúčiť z prepravy, ak je na ťarchu ostatným cestujúcim. V prípade, že daný cestujúci nebude výzvu vodiča rešpektovať, vodič ihneď skontaktuje dopravný dispečing pre ďalší postup,“ upozorňuje hovorkyňa.

Cestujúci však v mnohých prípadoch nariadenie nerešpektujú. „Viacerí sa správajú nezodpovedne, v niektorých prípadoch až agresívne,“ tlmočí Adriana Volfová dnešné skúsenosti vodičov bratislavskej MHD.

Vodiči MHD by mali byť proti šíreniu koronavírusu v rámci možností poriadne vyzbrojení. „Obdržali balíček ochranných prostriedkov, medzi inými sa v ňom nachádza rúško, rukavice a dezinfekčné prostriedky,“ dodáva na záver hovorkyňa DPB.

Zostáva veriť, že aj cestujúci si postupne uvedomia, aká je ochrana pred šírením vírusu dôležitá.

Zobrali ste si na cestu MHD rúško?

Áno. 41.3%
Nie. 2%
Mimoriadne opatrenia v MHD proti šíreniu koronavírusu
7
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie