KAW Rôzne Správy

Vodiči MHD čelia aj agresívnym cestujúcim, ktorí nenosia rúško

V záujme ochrany zdravia nielen cestujúcich, ale aj vodičov MHD platí zákaz vstupu do vozidiel MHD bez použitia rúška, šálu, šatky alebo inej vhodnej alternatívy na zakrytie úst a nosa.

Ilustračný obrázok k článku Vodiči MHD čelia aj agresívnym cestujúcim, ktorí nenosia rúško
7
Galéria
Zdroj: TASR

Od pondelka (16. 3.) musia mať cestujúci na sebe ochranné rúško, prípadne si iným spôsobom musia zakrývať nos a ústa. Informáciu a rozhodnutí primátora Bratislavy Matúša Valla zverejnil Dopravný podnik Bratislava (DPB) na sociálnej sieti.

Niektorí cestujúci však akoby nepochopili nevyhnutnosť takéhoto opatrenia. Ignorujú pokyny a dokonca na vodičov agresívne slovne útočia.

Bez rúška odviezť nemusia

V záujme ochrany zdravia nielen cestujúcej verejnosti, ale aj vodičov MHD platí teda zákaz vstupu do vozidiel MHD bez použitia rúška, šálu, šatky alebo inej vhodnej alternatívy na zakrytie úst a nosa.

„Kontrolu nariadenia zabezpečuje dispečing DPB, a. s. a samotní vodiči, ktorí cestujúceho bez zakrytia úst a nosa nie sú povinní odviezť,“ informovala Bratislava24.sk hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Informácia o nosení rúška je viditeľne nalepená pri vstupe do vozidla. „Snažíme sa najprv vysvetľovať a pôsobiť preventívne. Navyše, aktuálne poskytujeme takú kapacitu vo vozidlách MHD, aby mal každý cestujúcich dostatok priestoru a mohol komfortne cestovať,“ dodáva Volfová.

Nájdu sa aj agresívni cestujúci

Ak niekto nemá rúško či šatku na tvári, vodič ho odviezť nemusí. „Vodič má právo v zmysle prepravného poriadku IDS BK takého cestujúceho upozorniť na nové pravidlá a následne aj vylúčiť z prepravy, ak je na ťarchu ostatným cestujúcim. V prípade, že daný cestujúci nebude výzvu vodiča rešpektovať, vodič ihneď skontaktuje dopravný dispečing pre ďalší postup,“ upozorňuje hovorkyňa.

Cestujúci však v mnohých prípadoch nariadenie nerešpektujú. „Viacerí sa správajú nezodpovedne, v niektorých prípadoch až agresívne,“ tlmočí Adriana Volfová dnešné skúsenosti vodičov bratislavskej MHD.

Vodiči MHD by mali byť proti šíreniu koronavírusu v rámci možností poriadne vyzbrojení. „Obdržali balíček ochranných prostriedkov, medzi inými sa v ňom nachádza rúško, rukavice a dezinfekčné prostriedky,“ dodáva na záver hovorkyňa DPB.

Zostáva veriť, že aj cestujúci si postupne uvedomia, aká je ochrana pred šírením vírusu dôležitá.

Mimoriadne opatrenia v MHD proti šíreniu koronavírusu
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM