KAW Kultúra

Riaditeľka SNG vo veľkom rozhovore: Ľudia menia názor na Premostenie, ktoré nazývali "opachou"

Miesto na stretnutia nielen s umením, ale aj s priateľmi, nádherný výhľad zo zatracovaného Premostenia a samozrejme úžasné priestory pre expozície a výstavy. Aj taká bude "nová" SNG.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľka SNG vo veľkom rozhovore: Ľudia menia názor na Premostenie, ktoré nazývali "opachou"
23
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Slovenská národná galéria otvorila v decembri svoje brány po veľkej a dlho trvajúcej rekonštrukcii. Návštevníci, ktorí sa prišli pozrieť na vynovené a novovybudované priestory, neskrývali nadšenie. O tom, čo galéria ponúkne, ale aj o novom priestore nielen pre Bratislavčanov sme sa rozprávali s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou.

V rozhovore sa dozviete aj to:

  • aké budú priestory na posedenie a stretnutia ľudí nielen na nádvorí galérie
  • aké sú najnovšie reakcie návštevníkov na Premostenie, ktoré mnohí nazývali „opachou“
  • na čo sa môžete v galérii tešiť už tento rok

Doslova historický okamih nastal 11. decembra, kedy sa SNG otvorila návštevníkom po veľkej rekonštrukcii. Aké boli reakcie a spätná väzba od ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na nové výstavné priestory?

Bol to veľmi pekný a v tom najlepšom slova zmysle rušný deň, počas ktorého sme od návštevníkov dostali veľa pozitívne spätnej väzby. Ráno pred galériou dokonca čakal rad ľudí a moment, kedy sme týmto úplne prvým návštevníkom otvorili dvere, bol celkom dojímavý. Väčšina z nich reagovala na nové priestory a celodenný bohatý program veľmi dobre a prajne. Samozrejme, našli sa aj takí, ktorí očakávali “viac umenia” – ale to počas roka napravíme sprístupnením expozícií. Podstatné je, že náš nový “dom” bol plný od rána do večera a atmosféra bola skvelá.

SNG po rekonštrukcii poskytne aj nový verejný priestor na trávenie voľného času na brehu Dunaja. Znamená to, že ľudia pôjdu nielen na výstavy, ale zastavia sa v galérii „len tak“, po ceste do centra mesta. Kde presne by mal tento priestor vzniknúť? Aj vo vnútri galérie alebo predovšetkým v jej vonkajších priestoroch?

Ako vravíte, boli by sme radi, ak by si ľudia zvykli do SNG chodiť “len tak” – keď sa chcú s niekým stretnúť, keď majú v meste prestoj, keď si potrebujú vybaviť pár emailov alebo len tak skočiť na kávu a trochu si vydýchnuť. Tak je navrhnuté aj celé prízemie Vodných kasární, v ktorom sa návštevník bude môcť pohybovať bez lístka (s výnimkou, ak sa v niektorých z týchto priestorov bude nachádzať výstavný projekt). Neskôr návštevníci nájdu v interiérovej časti kaviareň, galerijné kníhkupectvo a nádhernú umenovednú knižnicu, ktorú budeme prevádzkovať spolu s VŠVU. Posedieť si budú môcť aj na príjemnom nádvorí, ktoré bude najkrajšie počas leta alebo na nových lavičkách z recyklovaného materiálu zo starej stavby.

Myslíte si, že po naozaj vydarenej rekonštrukcii vezmú ľudia „na milosť“ aj často zatracované premostenie od architekta Vladimíra Dedečka? Uvažovalo sa niekedy aj o jeho zbúraní?

O zbúraní Premostenia sa uvažovalo – tlak verejnosti, ale aj architektonickej obce (Š. Šlachta, J. Bahna) bol veľký. V tomto smere bol zásadný postoj niekdajšej generálnej riaditeľky SNG Kataríny Bajcurovej, ktorá sa jednoznačne postavila za architektúru Premostenia. Druhým silným krokom bolo vypísanie druhej súťaže na rekonštrukciu, kde bola už zadefinovaná podmienka zachovať Dedečkov stupeň – čo v prvej súťaži takmer nikto nerešpektoval. A to sme považovali za chybu vzhľadom na autora a dejiny architektúry, aj za isté pochybenie zo strany našej vlastnej odbornosti.

Aké boli reakcie ľudí na zrekonštruované Premostenie, ktoré už nie je červené a po novom „mení“ farbu podľa počasia?

V súčasnosti sa stretávame s rôznymi reakciami, niektorí ho milujú, niektorí ho naďalej považujú za “opachu”, ale nájdeme aj veľa prípadov ľudí, ktorí postupom času premenili svoj negatívny názor na pozitívny. Dúfame, že ich bude stále viac, pretože so zachovaním Premostenia sa nám podarilo zachovať aj prácu významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka a špecifický výstavný priestor. Mnohí zahraniční odborníci ho považujú za unikátnu a z architektonického hľadiska zaujímavú stavbu. Zásahom architektov M. Kusého a P. Paňáka sa podarilo otvoriť Premostenie smerom k Dunaju ešte viac, čo návštevníkom umožňuje vychutnať si výhľad, ktorý inde nenájdu.

SNG nečakala na kompletne vybavený interiér s expozíciami a rozhodla sa novú budovu otvoriť postupne. Prečo trvá dlhší čas, než si budú môcť návštevníci pozrieť aj výstavu a konkrétne expozície v nových priestoroch?

Vybaviť tak veľký priestor kompletne novým interiérom, novými expozíciami a výstavami a zabezpečiť celkovú prevádzku, tak, aby mohlo všetko fungovať hladko, trvá nejaký čas a vyžaduje si to aj adekvátne financie. O to viac, že väčšina areálu SNG bola uzavretá 21 rokov. Preto sme sa rozhodli nečakať a novú budovu (po)otvárať postupne – preto aj ten termín “(po)otváranie”, ktorý sme používali pri komunikácii. Chceli sme tým vysvetliť, že ešte nebude všetko tip top. Na všetkých frontoch ale neustále pracujeme.

Na čo sa môžu návštevníci SNG tešiť tento rok? Aké výstavy sa aktuálne pripravujú a v ktorých priestoroch?

Úvodná výstava Prológ. 12 farieb reality je „rozhodená“ po celej budove. Ide o diela, ktoré do našich zbierok pribudli za ostatných 30 rokov a ktoré sme postavili do rôznych vzťahov a výstavných situácií. Medzi nimi sa nájdu aj také, ktoré sme doteraz nemohli vystaviť kvôli ich rozmerom a nedostatočnej veľkosti doterajších výstavných priestorov.

Vďaka projektu s retro názvom Monumentálky návštevníci natrafia na sochy a diela úžitkového umenia v rôznych zákutiach galérie a presvedčia sa o tom, že umeniu to spolu s architektúrou svedčí.

Ďalšou novinkou je interaktívna výstava Prečo (ume)nie?, ktorá odpovedá na najčastejšie otázky spojené s umením. Počas tohto roka začneme postupne sprístupňovať aj stále expozície, vždy po dvojiciach. Prvá bude dvojica expozícií s pracovnými názvami – Sakrálne umenie a Klasická moderna.

SNG využíva aj finančnú pomoc sponzorov. V minulosti napríklad ponúkla vďaka J&T Banke vstupné zdarma. Výstavu, ktorú sme si mohli pozrieť v decembri v krásne zrekonštruovaných priestoroch, sponzorovala Tatra banka. Bude táto spolupráca fungovať naďalej? Sú ponuky aj od ďalších sponzorov? A opýtam sa úplne laicky – ako by fungovala SNG bez takýchto štedrých darcov?

SNG má okrem generálneho partnera Tatra banky aj ďalších partnerov, s ktorými rozvíja podporu rôznych oblastí a projektov SNG, keďže naša inštitúcia realizuje nielen výstavy, ale pokrýva aj rôzne iné činnosti. V existujúcich spoluprácach budeme určite pokračovať a pribúdajú aj ďalšie. Veľmi nás teší, že naši partneri vnímajú podporu umenia, prístupnosti k umeniu a vzdelávanie ako dôležitú súčasť ich stratégie CSR. Takýmito partnerstvami sa SNG snaží rozložiť svoje zdroje financovania do takej miery, aby mohla v plnom rozsahu realizovať všetky svoje výstavné plány a aktivity.

Budú niektoré časti galérie prístupné aj zadarmo? Plánuje SNG napríklad zvýhodniť vstupné pre obyvateľov hlavného mesta?

Návštevník sa bude môcť pohybovať bez lístka v celkom prízemí Vodných kasární. Aktuálne to máme spoplatnené, pretože na prízemí sa nachádza výstava Prečo (ume)nie?, po jej skoneční sa ale dostaneme do tohto “bezlístkového modelu”. Expozície, krátkodobé výstavy aj programy budú spoplatnené. Ponúkať budeme zvýhodnené vstupné aj rodinnú vstupenku a vstup zdarma napríklad študentom vysokých škôl výtvarného zamerania, deťom do 6 rokov a držiteľom rôznych odborných preukazov. Samozrejme nezabúdame ani na prvú stredu v mesiaci s voľným vstupom pre všetkých. Neskôr by sme radi mali aj vernostný systém, ktorý priateľom a podporovateľom SNG poskytne ďalšie výhody.

Zrekonštruovaná SNG
23
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM