RETRO: Kde zháňali Bratislavčania darčeky pred tridsiatimi rokmi?

V Priore, v dome módy Dunaj, na Obchodnej ulici či v modernej mestskej tržnici bolo pred Vianocami hustejšie ako inokedy. Kto mal šťastie, zohnal aj podpultový tovar.

Katarína Winklerová

Predvianočný zhon nie je choroba dnešnej hektickej doby. Nevyhol sa ani našim mamám a babkám. V Bratislave však mali oveľa viac možností zohnať darčeky než obyvatelia v menších mestách Slovenska. Bol tu predsa dom módy Dunaj, veľký bratislavský Prior či Obchodná ulica s prevádzkami plnými tovaru. Stačilo tam zájsť a vybrať si.

Malo to však jeden háčik. Aby ste sa dostali k svojim vysnívaným rifliam, kabátu, topánkam alebo skvelej košeli, museli ste mať šťastie… …alebo známych. Niektoré veci sa totiž pred nežnou revolúciou ani nedostali na pulty obchodov. Vedúci predajní a predavačky ich často odložili svojim známym alebo rôznym prominentným zákazníkom.

Ak by ste chceli v časoch socializmu kúpiť pod vianočný stromček napríklad bicykel, museli by ste si vystáť dlhý rad. Často od skorých ranných hodín. Vyberať si obľúbenú farbu – to by bol naozaj luxus.

Výhodný nákup pod jednou strechou

Kto zažil socialistické časy, určite si pamätá známu reklamu: „Výhodný nákup pod jednou strechou – PRIOR!“ Ten bratislavský otvorili 20. novembra 1968. Ľudia sa nevedeli dočkať chvíle, keď sa budú môcť prechádzať medzi regálmi, budú mať príležitosť si tovar ohmatať a bez nedočkavých otázok predavačky si premyslieť, či ho kúpia. Dovtedy boli nedostupným pultom oddelení od tovaru a predavačky, ktorá im jednotlivé veci podávala.

Vo veľkej supermodernej budove ich vítal úplne iný svet nákupov. Hoci bol Prior spočiatku len v jednej budove, na slovenské pomery to bol unikát. Prístavba obchodného domu vznikla až o desať rokov neskôr.

Kým rodičia nakupovali, deti sa s obľubou vozili na pohyblivých schodoch. Bola to v tej dobe väčšia atrakcia ako lunapark.

Prior má už štyridsaťosem rokov. Navštevovalo ho aj okolo 40-tisíc kupujúcich, pred Vianocami ich bolo ešte viac. Dnes je z Prioru Obchodný dom MY. Nakúpite tam v oddeleniach s celkovou predajnou plochou 14-tisíc štvorcových metrov.

Zdroj: TASR

Dom módy Dunaj

Centrum bratislavskej socialistickej módy vďaka televíznym reklamám poznalo celé Slovensko. A vo vianočnom čase cesty obyvateľov, ale aj návštevníkov hlavného mesta, smerovali práve tam. Na šiestich poschodiach a priestrannom prízemí bola veľká šanca, že zoženiete oblečenie či obuv podľa svojich predstáv. Nechýbalo ani oddelenie módnych doplnkov, kabeliek a kožušín.

Dom módy Dunaj postavili ešte pred druhou svetovou vojnou – v roku 1936. Za jeho myšlienkou stáli veľkopodnikatelia z Prahy, páni Brouk a Babka. Autorom projektu je, podobne ako v prípade Manderláku, Christian Ludwig.

Obchodná ulica a tržnica

Za nákupmi sa chodilo aj na Obchodnú ulicu, kde Bratislavčania okrem rôzneho tovaru mohli nájsť a využiť aj služby čistiarne, hodinárstva či opravu obuvi. Z vtedajších obchodov už veľa nezostalo, nahradili ich nové západné značky, reštaurácie a rýchle občerstvenie. Jediné, čo zostalo je, že po nákupoch môžete zájsť na pohár vína do Viechy u Sedliaka.

Pred Vianocami v osemdesiatych rokoch minulého storočia viac ako inokedy ožila aj tržnica na Trnavskom mýte, vtedajšom Námestí Františka Zupku. Konali sa tam pravidelné vianočné trhy, na ktorých ste okrem oblečenia a spotrebného tovaru nakúpili aj knihy, plagáty zväčša slovenských populárnych spevákov a kalendáre.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: bratislava.dnes24.sk