KAW Rôzne Správy

RETRO: Kde zháňali Bratislavčania darčeky pred tridsiatimi rokmi?

V Priore, v dome módy Dunaj, na Obchodnej ulici či v modernej mestskej tržnici bolo pred Vianocami hustejšie ako inokedy. Kto mal šťastie, zohnal aj podpultový tovar.

Ilustračný obrázok k článku RETRO: Kde zháňali Bratislavčania darčeky pred tridsiatimi rokmi?
14
Galéria
Zdroj: TASR

Predvianočný zhon nie je choroba dnešnej hektickej doby. Nevyhol sa ani našim mamám a babkám. V Bratislave však mali oveľa viac možností zohnať darčeky než obyvatelia v menších mestách Slovenska. Bol tu predsa dom módy Dunaj, veľký bratislavský Prior či Obchodná ulica s prevádzkami plnými tovaru. Stačilo tam zájsť a vybrať si.

Malo to však jeden háčik. Aby ste sa dostali k svojim vysnívaným rifliam, kabátu, topánkam alebo skvelej košeli, museli ste mať šťastie… …alebo známych. Niektoré veci sa totiž pred nežnou revolúciou ani nedostali na pulty obchodov. Vedúci predajní a predavačky ich často odložili svojim známym alebo rôznym prominentným zákazníkom.

Ak by ste chceli v časoch socializmu kúpiť pod vianočný stromček napríklad bicykel, museli by ste si vystáť dlhý rad. Často od skorých ranných hodín. Vyberať si obľúbenú farbu – to by bol naozaj luxus.

Výhodný nákup pod jednou strechou

Kto zažil socialistické časy, určite si pamätá známu reklamu: „Výhodný nákup pod jednou strechou – PRIOR!“ Ten bratislavský otvorili 20. novembra 1968. Ľudia sa nevedeli dočkať chvíle, keď sa budú môcť prechádzať medzi regálmi, budú mať príležitosť si tovar ohmatať a bez nedočkavých otázok predavačky si premyslieť, či ho kúpia. Dovtedy boli nedostupným pultom oddelení od tovaru a predavačky, ktorá im jednotlivé veci podávala.

Vo veľkej supermodernej budove ich vítal úplne iný svet nákupov. Hoci bol Prior spočiatku len v jednej budove, na slovenské pomery to bol unikát. Prístavba obchodného domu vznikla až o desať rokov neskôr.

Kým rodičia nakupovali, deti sa s obľubou vozili na pohyblivých schodoch. Bola to v tej dobe väčšia atrakcia ako lunapark.

Prior má už štyridsaťosem rokov. Navštevovalo ho aj okolo 40-tisíc kupujúcich, pred Vianocami ich bolo ešte viac. Dnes je z Prioru Obchodný dom MY. Nakúpite tam v oddeleniach s celkovou predajnou plochou 14-tisíc štvorcových metrov.

Zdroj: TASR

Dom módy Dunaj

Centrum bratislavskej socialistickej módy vďaka televíznym reklamám poznalo celé Slovensko. A vo vianočnom čase cesty obyvateľov, ale aj návštevníkov hlavného mesta, smerovali práve tam. Na šiestich poschodiach a priestrannom prízemí bola veľká šanca, že zoženiete oblečenie či obuv podľa svojich predstáv. Nechýbalo ani oddelenie módnych doplnkov, kabeliek a kožušín.

Dom módy Dunaj postavili ešte pred druhou svetovou vojnou – v roku 1936. Za jeho myšlienkou stáli veľkopodnikatelia z Prahy, páni Brouk a Babka. Autorom projektu je, podobne ako v prípade Manderláku, Christian Ludwig.

Obchodná ulica a tržnica

Za nákupmi sa chodilo aj na Obchodnú ulicu, kde Bratislavčania okrem rôzneho tovaru mohli nájsť a využiť aj služby čistiarne, hodinárstva či opravu obuvi. Z vtedajších obchodov už veľa nezostalo, nahradili ich nové západné značky, reštaurácie a rýchle občerstvenie. Jediné, čo zostalo je, že po nákupoch môžete zájsť na pohár vína do Viechy u Sedliaka.

Pred Vianocami v osemdesiatych rokoch minulého storočia viac ako inokedy ožila aj tržnica na Trnavskom mýte, vtedajšom Námestí Františka Zupku. Konali sa tam pravidelné vianočné trhy, na ktorých ste okrem oblečenia a spotrebného tovaru nakúpili aj knihy, plagáty zväčša slovenských populárnych spevákov a kalendáre.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM