R. Kusý: Prípad prestavby objektu na Odborárskej môže skončiť aj na súde

Ide o objekt bývalej slobodárne, v ktorej v minulosti bývali pracovníci štátneho podniku Chemické závody Juraja Dimitrova. Neskôr sa využívala aj ako administratívna budova.

Ilustračný obrázok k článku R. Kusý: Prípad prestavby objektu na Odborárskej môže skončiť aj na súde
Zdroj: TASR

Ak bude prestavba objektu na Odborárskej ulici v Novom Meste aj napriek výhradám najmä v súvislosti s parkovaním skolaudovaná, môže celá vec skončiť na súde. Uviedol to novomestský starosta Rudolf Kusý. Ide o objekt bývalej slobodárne, v ktorej v minulosti bývali pracovníci štátneho podniku Chemické závody Juraja Dimitrova a ktorá sa neskôr využívala aj ako administratívna budova. Investor ju prestaval na polyfunkčný dom, avšak bez vlastných nových parkovacích miest.

„Dnes má prebehnúť kolaudačné konanie. V prípade, že dopadne pre investora pozitívne, aj napriek všetkým výhradám a pripomienkam, ktoré sme okresnému úradu a ministerstvu dopravy predložili, sme presvedčení, že dôjde k porušeniu zákona,“ skonštatoval Kusý s tým, že sú rozhodnutí obrátiť sa následne na súd. V predvečer začiatku kolaudačného konanie pritom s vedením mestskej časti a miestnymi poslancami zorganizovalo občianske združenie Dimitrovka v tejto súvislosti piaty protest.

Protesty obyvateľov

„Účelom zákona je chrániť obyvateľov, nemôže sa zákon využívať proti nim. Okresný úrad sa chystá skolaudovať polyfunkčný dom bez reálne vybudovaných parkovacích miest,“ odôvodňujú novomestskí miestni poslanci Andrej Árva a Richard Mikulec. Nespokojní Novomešťania sú pritom podľa nich pripravení protestovať dovtedy, kým sa celá situácia nevyrieši. Starosta zároveň hovorí o nebezpečnom precedense. „Pokiaľ umožníme jednému investorovi nevybudovať nové parkovacie miesta k projektu alebo z toho spravíme len formálnu vec, situácia s parkovaním sa bude len zhoršovať,“ doplnil Kusý.

Rozhodnutia niektorých úradov považujú protestujúci za rozporuplné, nesúhlasia taktiež s názormi investora na danú vec. Ten sa k aktuálnej situácii zatiaľ nevyjadril, avšak už v minulosti niekoľkokrát podotkol, že práce na budove vykonáva na základe platných rozhodnutí vyšších úradov.

Upozornil tiež na to, že ide o prestavbu existujúceho objektu, nie o výstavbu nového, pričom v stanoviskách úradov sa podľa neho uvádza, že neexistuje zákonný dôvod požadovať od stavebníka vybudovanie nových parkovacích miest. Mestská časť mu síce dáva za pravdu čiastočne a to s dodatkom, že to platí len za predpokladu, ak má k dispozícii nejaké parkovacie miesta a je ich dostatočný počet.

Fiktívna zmluva?

Rozdielne názory majú strany aj v prípade zmluvy o podnájme pozemku s parkoviskom, ktorú uzatvoril investor s neďalekou vietnamskou ubytovňou. Kým starosta hovorí o fiktívnej zmluve na zakrytie očí ministerstvu, ktoré na jej základe odsúhlasilo stavebné práce a ktorá bola údajne po troch mesiacoch vypovedaná, investor ubezpečuje, že je stále v platnosti, iba boli dočasne pozastavené jej plnenia. „Po vzájomnej dohode oboch strán sme dočasne pozastavili len plnenia zo zmluvy. Dôvodom je skutočnosť, že parkovacie miesta nemá až do času dokončenia rekonštrukcie reálne kto využívať. Zmluva samotná je naďalej v platnosti,“ uviedol pred časom konateľ spoločnosti VI GROUP, s.r.o., Juraj Duška.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR

Odporúčame