Mesto pokračuje v odstraňovaní nelegálnych bilbordov. Ďalších 15 zmizlo v Novom Meste

Do konca roka by malo z ulíc Bratislavy zmiznúť celkovo 100 nelegálnych reklamných stavieb.

Nelegálne reklamné stavby na križovatke Rožňavskej a Turbínovej sú od dnešného dňa minulosťou. Hlavné mesto sa s Asociáciou vonkajšej reklamy (AVR) dohodlo na odstránení týchto zariadení. Celkovo zmizne z ulíc Bratislavy do konca roka 100 nelegálnych reklamných stavieb. Bratislava24.sk informovala hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer.

„Mesto pokračuje v čistení verejných priestranstiev od nelegálnej reklamy. Dnes odpílime 15 nelegálnych reklamných tabúľ, ktoré špatia tento priestor a do konca roka zmiznú ďalšie,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Vďaka spolupráci s Asociáciou vonkajšej reklamy sa nám postupne darí odstraňovať nelegálne reklamné stavby aj zo súkromných pozemkov, na ktoré mesto nemá dosah,“ doplnil primátor.

V marci sa primátor Bratislavy dohodol s predstaviteľmi AVR na odstránení 34 reklamných stavieb z parkov a zelene. Teraz k nim pribudla ďalšia stovka nelegálnych reklamných stavieb, ktoré do konca roka zmiznú nielen z Nového Mesta, ale aj z Dúbravky, Karlovky, Ružinova, Petržalky a ďalších mestských častí.

Tisícky reklamných stavieb

Na území hlavného mesta je približne 10 000 reklamných stavieb. Z toho na pozemkoch hlavného mesta je 3 000 a na pozemkoch zverených mestským častiam približne 1 000 reklamných stavieb. Zvyšných 6 000 stojí na pozemkoch vo vlastníctve iných subjektov

Na stavebné úrady hlavné mesto zaslalo celkovo 482 žiadostí na odstránenie nelegálnych reklamných stavieb. K dnešnému dňu mesto získalo 166 povolení a postupne tieto zariadenia odstraňuje. K tomu treba pripočítať aj odstránenie 433 kusov reklamných zariadení zvaných ako trojnožky. V rámci spolupráce so Starým Mestom mizne z centra mesta aj 49 kusov bývalých telefónnych búdiek, ktoré sa stali nosičmi nelegálnej reklamy.

Asociácia vonkajšej reklamy do dnešného dňa odstránila 41 nelegálnych reklamných stavieb, požiadala stavebné úrady o odstránenie 284 reklamných stavieb a zatiaľ dostala povolenie na 116 reklamných stavieb a na zvyšok v počte 168 ks reklamných stavieb čaká na vyjadrenie od stavebných úradov.

Zmena zákona

Hlavné mesto nemôže samo efektívne regulovať reklamu na svojom území a určovať, kde reklamu mať chce alebo nechce. Magistrát nie je stavebným úradom a preto pri každej reklamnej stavbe, ktorú chce mesto odstrániť, musí požiadať o povolenie stavebné úrady v jednotlivých mestských častiach.

Riešením je zmena legislatívy. Primátor sa písomne obrátil na ministra dopravy Árpáda Érseka, aby do pripravovanej novely stavebného zákona zakomponovali ustanovenie, podľa ktorého by mestá a obce mohli regulovať vonkajšiu reklamu na svojom území.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame