ts Rôzne

Pri cestovaní autom nezabúdajte aj na bezpečnosť vášho domáceho miláčika

Mnohí psičkári cestujú v aute so svojimi štvornohými miláčikmi. Viete však, ako so svojím chlpáčom cestovať tak, aby ste neohrozili jeho ani seba?

Ilustračný obrázok k článku Pri cestovaní autom nezabúdajte aj na bezpečnosť vášho domáceho miláčika
Zdroj: Facebook

Ak potrebujete vaše zvieratko nevyhnutne niekam prepraviť alebo ho jednoducho chcete mať pri sebe aj na cestách, posadíte ho do auta. Ak ale chlpáč cestuje s vami, ste povinní dodržiavať isté pravidlá.

Cesta autom

„Zákon o cestnej premávke bližšie neurčuje umiestnenie a fixáciu zvierat v interiéri vozidla. Spôsob prepravy závisí od rozhodnutia vodiča, samozrejme, pri splnení podmienok, ktoré sú ustanovené v zákone,“ informuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Jedinou povinnosťou vodiča je zaistiť bezpečnosť posádky, zvieraťa aj cestnej premávky. Je teda len na uvážení vodiča, ako sa zachová: § 51 ods. 3 zákon 8/2009 o cestnej premávke: „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“

Nedodržanie pravidiel prepravy živých zvierat je kvalifikované ako priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za čo môže byť vodičovi uložená pokuta v blokovom konaní na mieste do 50 eur, v správnom konaní do 100 eur.

Každé zviera, či už pes alebo mačka, malé alebo veľké, by malo byť v aute riadne zabezpečené. To znamená, že má byť pripútané bezpečnostným pásom určeným pre zvieratá na zadnom sedadle alebo umiestnené v špeciálnej prepravke, čím vodič zabráni voľnému pohybu psa vo vozidle.

Ak zviera nie je pripútané, leží vám na kolenách alebo mu vytŕča hlava z okna, ohrozuje vašu bezpečnosť. Nielenže odvádza vašu pozornosť od šoférovania, v prípade nehody vám môže vážne ublížiť. Náraz môže nepripútaného psíka vymrštiť zo sedadla, následkom čoho preletí predným oknom alebo svojím telom ublíži vám.

Cesta do zahraničia

Ak sa chystáte so psíkom vycestovať do zahraničia, nezabudnite na pas spoločenského zvieraťa platný na celom území Európskej únie. Požiadať oň môžete u svojho veterinára za poplatok 10 – 20 eur. Zároveň vám bude slúžiť ako očkovací preukaz. Viac o ceste do iných krajín nájdete TU.

Pri dlhšej ceste odporúčame psíka zabezpečiť nasledovne:

Ak máte doma niektoré z najmenších plemien, napríklad ratlíka či čivavu, odporúčame psíka umiestniť do prepravného boxu zabezpečeného proti pohybu.

Menšie či stredne veľké plemeno psíka zabezpečte bezpečnostným postrojom priamo do spony bezpečnostného pá­su.

Väčších psov je najlepšie prevážať v kufri auta oddelenom od miest na sedenie pevnou priečkou alebo sieťkou. Siahnuť môžete aj po špeciálnych boxoch, ktoré vám odborníci vyrobia na mieru. Nezabudnite na tienidlo na zadné okná, ktoré vášho psíka ochráni pred prípadným prudkým slnkom.

Cesta autobusom

Vo vozidle MHD môže pes cestovať len v boxe alebo s náhubkom a musí byť držaný na krátkom vodidle. Nezabudnite mu zakúpiť lístok v hodnote 35 centov. Pre prepravu schránok so zvieratami platia ustanovenia o preprave batožín, ktoré nájdete v prepravnom poriadku. Pokiaľ sa nepreukážete platným cestovným lístkom pre zviera, bude vám uložená päťeurová pokuta.

Pes so špeciálnym výcvikom nemusí mať ochranný košík. Vodiaci pes cestuje zdarma.

Cestovanie so psíkom
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM