Aktualizované Rôzne Správy

Problém Pentagon: Vrakuňa i Podunajské Biskupice žiadajú zmenu zriaďovateľa mestskej polície

Zriaďovateľom mestskej polície je podľa zákona hlavné mesto, mestské časti si však chcú zriadiť vlastnú mestskú políciu, určiť počet policajtov a riadiť ich činnosť.

Ilustračný obrázok k článku Problém Pentagon: Vrakuňa i Podunajské Biskupice žiadajú zmenu zriaďovateľa mestskej polície
9
Galéria

Mestské časti Vrakuňa a Podunajské Biskupice žiadajú z dôvodu problematického vrakunského obytného domu Pentagon na Stavbárskej ulici zmenu zriaďovateľa mestskej polície. V súčasnosti ním je podľa zákona hlavné mesto, mestské časti si však chcú zriadiť vlastnú mestskú políciu, určiť počet policajtov a riadiť ich činnosť. Spustili preto petíciu, ktorou chcú dosiahnuť potrebné legislatívne zmeny.

Jeden policajt nestačí

Pentagon, spájaný najmä s drogovo závislými ľuďmi, drogovými dílermi a ľuďmi pracujúcimi v sexuálnom biznise, je podľa zástupcov petície dlhodobo neriešeným problémom. Keďže citeľné riešenie od kompetentných neprichádza, chcú vziať samosprávy právomoci a kompetencie do vlastných rúk.

„Nie je možné, aby Vrakuňa, ktorá prispieva do mestského rozpočtu rovnakými prostriedkami ako iné mestské časti, mala na 21-tisíc obyvateľov jedného mestského policajta,“ zdôvodnil spustenie petície predseda petičného výboru a starosta Vrakune Martin Kuruc, ktorý v novembrových komunálnych voľbách bude obhajovať svoj post.

Mestská časť podľa jeho slov zodpovedá za verejný poriadok, ale nemá teraz mechanizmy, aby ho mohla kontrolovať, lebo mestská polícia spadá v súčasnosti pod hlavné mesto. „Keď nepatrí pod nás, nemáme právomoci sem zavolať viacej hliadok, aby to tu lepšie monitorovali a spravili poriadok. Ak budeme mať mestskú políciu pod sebou, budeme si ju môcť riadiť a určiť, koľko policajtov a kde je potrebných,“ podotkol Kuruc. Vo Vrakuni si vie predstaviť pôsobiť okolo 15 mestských policajtov.

Nedostatočné kompetencie

Miestny poslanec Tomáš Galo, ktorý o túto funkciu opäť zabojuje vo voľbách, upozornil, že v okolí Pentagonu sú stále díleri drog, zvýšená kriminalita a neporiadok. Štátna polícia, hoci sa podľa neho môže snažiť akokoľvek, pre nedostatočné kompetencie mnohokrát nezasiahne alebo zasiahne neskoro.

„Tí, ktorí by tu mohli udržať poriadok, sú práve mestskí policajti, no mnohokrát, keď ich potrebujeme, tak dostaneme odpoveď, že sú na iných výjazdoch,“ priblížil s tým, že mestská časť musí zo svojho rozpočtu financovať súkromnú SBS službu, čo je však z dlhodobého hľadiska neprijateľné. Zástupcovia petície upozorňujú, že problém s Pentagonom zasahuje celú Vrakuňu i Podunajské Biskupice a nie je problém tu nájsť pohodené injekčné striekačky alebo vidieť, ako si narkomani aplikujú drogy priamo na verejnosti.

Dočasná stanica nepomohla

Domovníčka dvoch najproblematic­kejších vchodov v Pentagone a kandidátka na miestnu poslankyňu Lenka Poláková víta, že mesto pred rokom zriadilo takzvanú dočasnú stanicu mestskej polície, avšak hliadka zložená z jedného či dvoch policajtov je podľa nej nedostatočná. „Uvítali by sme zvýšenie počtu príslušníkov, ktorí by sa starali o to, aby to tu bolo lepšie. Drvivá väčšina obyvateľov Pentagonu sú totiž slušní a pracujúci ľudia,“ povedala. Zástupcovia petície chcú zozbierať okolo 5000 podpisov a následne petíciu predložiť hlavnému mestu.

Magistrát o problémoch vie

Magistrát tvrdí, že sa petíciou i návrhmi na legislatívne zmeny bude zaoberať, keď mu budú doručené. Zároveň však deklaruje, že už dlhodobejšie v spolupráci s mestskou časťou Vrakuňa, ako aj mestskou a štátnou políciou, prijíma opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie v problematickej zóne vo Vrakuni.

„Mesto v spolupráci s Vrakuňou posilnilo policajné hliadky a minulý rok v septembri bola zriadená dočasná policajná stanica pre operatívnejšie zásahy v teréne. Zvýšená prítomnosť polície vyvoláva u obyvateľov danej lokality väčší pocit bezpečia a má aj preventívne účinky. Bezpečnostná situácia sa tam zároveň stabilizovala,“ uviedla hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer.

Bratislavská samospráva zároveň tvrdí, že vo februári predložila materiál s novým organizačným poriadkom mestskej polície a navýšením počtu mestských policajtov, ktorý poslanci mestského zastupiteľstva schválili. „Mesto investuje nemalé prostriedky aj do technickej výbavy mestskej polície s cieľom zlepšiť výkony mestských policajtov,“ podotkla Onufer.

Málo policajtov

Bezpečnostná situácia v okolí Stavbárskej ulice je podľa bratislavskej mestskej polície stabilizovaná a jej príslušníci tam riešia len bežné veci. „Najväčší problém súčasného personálneho stavu mestskej polície, rovnako ako Policajného zboru, tkvie v nedostatočnom počte policajtov, pričom najmä z tohto dôvodu mestská polícia do tejto lokality nie je schopná veliť väčšie množstvo hliadok,“ uviedol hovorca bratislavskej mestskej polície Peter Pleva.

Vo Vrakuni podľa jeho slov pôsobia dvaja policajti zaradení na funkciu okrskár mestskej polície a v Podunajských Biskupiciach traja okrskári mestskej polície.

Okolie Pentagonu a pred zdravotným strediskom na Kazanskej ulici
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM