Správy

Primátor odmieta oslabenie vplyvu mesta v bratislavských vodárňach. Vstup súkromného investora sa nepáči ani poslancom

Akcionári Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) budú na valnom zhromaždení 30. júna rozhodovať aj o zmene stanov, ktorá by umožnila vstup súkromného investora do bratislavských vodární.

Ilustračný obrázok k článku Primátor odmieta oslabenie vplyvu mesta v bratislavských vodárňach. Vstup súkromného investora sa nepáči ani poslancom
Zdroj: TASR

Vstup súkomného investora opätovne žiada mesto Skalica, ktoré ešte vlani rozhodlo, že svoje akcie predá spoločnosti Grafobal z portfólia podnikateľa Ivana Kmotríka. Väčšinový akcionár BVS – hlavné mesto však tvrdí, že jeho postoj sa nezmenil. „Primátor odmieta akékoľvek oslabenie vplyvu Bratislavy v tomto podniku,“ uviedla hovorkyňa mesta Ivana Skokanová.

„Prekonaný“ model

Skalica minulý rok pristúpila k odpredaju Grafobalu svojho zhruba osempercentného podielu. V tom, aby do vodární vstúpila, jej však bránia stanovy spoločnosti. Akcionármi totiž môžu byť len mestá a obce. Tento model je už však podľa mesta Skalica prekonaný.

Aby boli stanovy zmenené, je podľa dôvodovej správy potrebný súhlas najmenej dvojtretinovej väčšiny hlasov prítomných akcionárov BVS na valnom zhromaždení.

Bratislavský magistrát podotýka, že akákoľvek zmena stanov spoločnosti si vyžaduje súhlas mestského zastupiteľstva.

Hovorca BVS Ján Pálffy uviedol, že úlohou manažmentu nie je komentovať akcionársku štruktúru spoločnosti, ale napĺňať strategické zámery v oblasti riadenia a rozvoja podniku. „Pre chod spoločnosti je podstatné, aby bola zabezpečená dlhodobá stabilita, ktorá umožňuje uskutočniť rozvojové plány a stanovené ciele,“ skonštatoval.

Riziko privatizácie

Na riziko privatizácie akcií BVS upozorňuje aj 14 bratislavských mestských poslancov. Podľa nich Dozorná rada BVS nesúhlasila ani so zmenou stanov, ani s predajom akcií. Rovnaký postoj malo zaujať v minulosti aj bratislavské mestské zastupiteľstvo.

„BVS vznikla prevodom akcií z Fondu národného majetku, pričom podmienkou prevodu bol záväzok nového vlastníka – mesta Bratislava, že akcie nebudú verejne obchodovateľné,“ pripomínajú poslanci.

Taktiež konštatujú, že smernice EÚ požadujú uchovať vodné zdroje aj strategickú infraštruktúru vodných zdrojov vo verejnom vlastníctve vo všetkých štátoch EÚ.

„Podobne to požaduje aj zákon SR o strategickej infraštruktúre,“ podotýkajú.

Poslanci z Otvoreného klubu v Bratislave (Juraj Káčer, Pavol Bulla, Zdenka Zaťovičová, Milan Jambor, Branislav Kaliský, Gabriela Ferenčáková, Izabella Jégh) návrh rovnako nepodporia. „V prípade, že zmena stanov BVS týkajúca sa možnosti vstupu súkromného investora zostane v programe rokovania mimoriadneho VZH a mesto Skalica svoj návrh nestiahne z programu do 15.6.2016, podporíme zvolanie mimoriadnej schôdze mestského zastupiteľstva na 29.6. 2016,“ informuje Bratislava24.sk Pavol Bulla.

Primátora Bratislavy Iva Nesrovnala teraz mestskí poslanci vyzývajú, aby zabezpečil záujmy mesta i spoločnosti BVS a zúčastnil sa valného zhromaždenia, keďže na 30. júna je zvolané aj zastupiteľstvo hlavného mesta. Poslanci upozorňujú, že stanovy BVS umožňujú rozhodovať aj vtedy, ak sa valného zhromaždenia nezúčastní majoritný akcionár.

„Nechceme, aby sa primátorovi stalo, že zanedbaním povinností priamo alebo neúčasťou na valnom zhromaždení umožní zmenu stanov BVS,“ tvrdia poslanci.

Mesto Skalica žiadalo o zmenu stanov aj začiatkom roka. Mimoriadne valné zhromaždenie sa však nekonalo, pretože mesto svoju žiadosť napokon stiahlo.

Čítajte tiež: Rakúske obce sa sťažujú na tlak BVS pri tvorbe novej zmluvy. Problémom je cena za likvidáciu odpadových vôd

Foto:Ilustračné.

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM