ELA Rôzne Správy

Pamätáte si na DRUŽSTEVNÉ byty? Bratislavčania v nich môžu bývať v pilotnom projekte

Vedeli ste, že záujem o družstevné bývanie v Európe rastie čoraz viac? V Českej republike tak žije približne 10 % obyvateľov, vo Viedni žije v družstevných bytoch až 45 % obyvateľov. No a teraz tak budú môcť bývať aj obyvatelia Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Pamätáte si na DRUŽSTEVNÉ byty? Bratislavčania v nich môžu bývať v pilotnom projekte
Zdroj: YIT Slovakia

Družstevné bývanie predstavuje spôsob financovania nehnuteľnosti, ktorý prináša dostupnejšie bývanie pre mnohé skupiny ľudí. Člen družstva je obyvateľom bytového domu, ktorý sa podieľa na splácaní bankového úveru bytového družstva.

Každý člen má právo užívať svoj byt, zvyšok budovy a spoločné priestory sú spravované a udržiavané členmi družstva kolektívne prostredníctvom profesionálneho správcu.

Pilotný projekt družstevného bývania v Bratislave dnes spúšťa developerská spoločnosť YIT Slovakia, píše na webe. Reaguje ním na horšiu dostupnosť hypotekárnych úverov a tým najnižšiu dostupnosť bývania na Slovensku za posledných 15 rokov. Pilotný projekt spúšťa v jednej z etáp projektu NUPPU v Ružinove. Informáciu priniesla tlačová agentúra TASR.

Jednoduchšia možnosť bývania

„Veríme, že družstevné bývanie v súčasnej dobe náročného prístupu k financovaniu uľahčí cestu k vlastnému bývaniu pre mnohé skupiny ľudí, pre ktoré sú podmienky klasických hypoték nedostupné či nevýhodné,“ konštatuje generálny riaditeľ spoločnosti Milan Murcko.

Hlavnou výhodou družstevného bývania je, že ho záujemca získa jednoduchšie ako hypotéku v banke. V prípade záujmu podpíše rezervačnú zmluvu a podá prihlášku na členstvo v družstve.

Po jej schválení uhradí minimálne 20 percent z celkovej ceny vybraného bytu a stane sa členom družstva. Zvyšnú cenu bytu bude splácať vo forme mesačných platieb. Po uhradení celej sumy má právo nadobudnúť byt do osobného vlastníctva.

Okrem vlastného užívania môže člen družstva počas celého obdobia byt prenajímať alebo ho predať. Družstevný byt sa tiež stáva predmetom dedenia. Takáto možnosť je tak vhodná napríklad pre seniorov, keďže podiel v družstve je možné previesť na svoje dieťa či vnúča, ale tiež pre mladé rodiny. Banka totiž neposudzuje príjem majiteľa družstevného podielu, ale družstvo ako celok, ktoré spláca jeden spoločný úver.

Členovia družstevného bývania sa nezadlžujú

Družstevné bývanie je podľa spoločnosti vhodné pre slobodných ľudí a mladé rodinky, pre živnostníkov a podnikateľov, ale aj pre investorov či seniorov.

Benefitom družstevného bývania je aj to, že členovia družstva sa nezadlžujú, pretože dlžníkom voči banke je družstvo. Zároveň všetky finančné záležitosti a administratívu vrátane poistenia nehnuteľnosti či zmeny fixácie vybavuje družstvo.

„Pri družstevnom bývaní nie je dôležitý váš vek. Bývanie sa tak stáva dostupným pre všetky vekové skupiny, od mladých až po seniorov. Po splatení celej kúpnej ceny bytu formou mesačných úhrad alebo jednorazovým doplatením kúpnej ceny nadobudnete nehnuteľnosť do osobného vlastníctva,“ informuje spoločnosť na svojej stránke.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM