KAW Rôzne

Prichádza už jar? V Bratislave vystrčili hlávky prvé snežienky

Ak by ste zatúžili po kytičke krehkých bielych kvietkov, radšej sa dopredu uistite, že sa práve nenachádzate na chránenom území s vyšším stupňom ochrany.

Ilustračný obrázok k článku Prichádza už jar? V Bratislave vystrčili hlávky prvé snežienky
6
Galéria
Zdroj: Dávid Kolesár

Vysoké teploty, ktoré sme si užívali v Bratislave cez víkend, vyhnali snežienky spod zeme.

Poslovia jari

Snežienky sú tradičným jarným poslom. Kvitnúť začínajú najčastejšie v priebehu februára a marca. Tento rok ich zrejme „posúril“ nezvyčajne teplý víkend.

Ak by ste zatúžili po kytičke krehkých bielych kvietkov, radšej sa dopredu uistite, že sa práve nenachádzate na chránenom území s vyšším stupňom ochrany. Odtrhnutá snežienka by vás totiž mohola vyjsť veľmi draho.

Netrhajte hlava-nehlava!

Snežienka jarná v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny nie je chránenou rastlinou, ktorú je zakázané trhať alebo zbierať v jej prirodzenom areáli vo voľnej prírode. Pozor si však musíme dať na to, kde ju zbierame.

Zber rastlín, vrátane ich plodov, je v chránených územiach Slovenska s 3. až 5. stupňom ochrany, teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách a iných chránených areáloch, zakázaný. Tento zákaz sa vzťahuje aj na kvety snežienok. Za takéto porušenie zákazu ich trhania hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur.

Snežienka jarná (galanthus nivalis) patrí medzi trvalky a v priaznivých podmienkach dorastá až do výšky 20 cm. Zvončekovité kvety pútajú pozornosť tromi snehobielymi okvetnými lístkami. Zaujímavosťou je, že rozkvitnuté dokážu odolať aj desaťstupňovým mrazom. Na snežienky si treba dávať pozor, pretože celá rastlina je jedovatá, obsahuje nebezpečné alkaloidy.

Snežienky
6
Galéria
Zdroj: TASR

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM