Rôzne Samospráva

Prepravná služba v Petržalke sa osvedčila: Má za sebou stovku výjazdov

Prepravnú službu môžu využívať ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím alebo s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Ilustračný obrázok k článku Prepravná služba v Petržalke sa osvedčila: Má za sebou stovku výjazdov
4
Galéria

Stredisko sociálnych služieb Petržalka od októbra minulého roka poskytuje aj prepravnú službu. Slúži nielen zariadeniam sociálnych služieb, ale všetkým občanom, ktorí majú trvalé bydlisko v Petržalke a ktorí sú na túto sociálnu službu odkázaní.

Môžu ju využívať ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím alebo s nepriaznivým zdravotným stavom s obmedzenou schopnosťou pohybu po rovine alebo po schodoch a obmedzenou schopnosťou orientácie. Účelom prepravnej služby je zabezpečiť dostupnosť služieb a možnosť spoločenského vyžitia.

Nové vozidlo

Od začiatku roku 2018 týmto ľuďom slúži nový Seat Alhambra, špeciálne upravený na prevoz hendikepovaných osôb. Automobil je vybavený otočným vysúvacím sedadlom, elektrickým zdvíhacím zariadením a žeriavom pre uskladnenie elektrického vozíka. Auto je 5-miestne, čiže naraz je možné prepraviť troch, najviac štyroch klientov. Odkladací priestor pre chodítka a vozíky je dostatočne veľký. Aby vodič tohto auta mohol poskytnúť plnohodnotnú službu, absolvoval opatrovateľský kurz a kurz prvej pomoci.

101 rozvozov

Od začiatku fungovania prepravnej služby do konca januára uzavrelo Stredisko sociálnych služieb Petržalka 38 zmlúv o poskytovaní tejto služby a zabezpečilo 101 rozvozov. Auto klienti využívajú zatiaľ len na území Bratislavy, hlavne na návštevu lekára, na rehabilitáciu či nákup, ale aj na rôzne kultúrne podujatia. Ťažko zdravotne postihnutí Petržalčania túto službu využívajú aj na cestu do práce.

„Doterajšia prax ukázala, že prepravná služba má v našej mestskej časti naozaj opodstatnenie. Umožňuje pomoc nielen občanovi, ktorý ju potrebuje, ale odľahčí aj rodinných príslušníkov. Vodič totiž nielen privezie a odvezie našich klientov, ale im aj pomôže s nástupom a výstupom, sprevádza ho priamo k lekárovi, prípadne pomôže pri nákupe,“ povedal starosta Petržalky Vladimír Bajan.

„Našou snahou je občanov s nepriaznivým zdravotným stavom odkázaných na pomoc iných aktivizovať a posilňovať ich sebestačnosť, jednoducho zabrániť im zostať osamelými a vyčleniť sa tak zo spoločenského života, práve naopak, začleniť ich do spoločnosti a možného spoločného kultúrneho života,“ dodal starosta.

Sociálna služba sa poskytuje za úhradu a objednať si ju môžete telefonicky na 02/ 625 204 14 alebo mailom na doprava@ssspetrzalka.sk.

Prepravná služba v Petržalke
4
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie