Rôzne

Pôvodné smetné koše z Námestia slobody nevyhodíme, tvrdí mesto

Po vlne negatívnych reakcií, ktoré mesto zaznamenalo v súvislosti s výmenou košov na Námestí slobody, prišlo s novým návrhom. Koše sa vyhadzovať nebudú!

Ilustračný obrázok k článku Pôvodné smetné koše z Námestia slobody nevyhodíme, tvrdí mesto
4
Galéria

Koncom minulého týždňa sa hlavné mesto pochválilo na sociálnej sieti novými odpadkovými košmi na Námestí slobody, ktoré nahradili tie pôvodné.

Nahnevané rekacie

„Začíname inštalovať nové odpadkové koše na Námestí slobody. Staré, funkčne a kapacitne nevyhovujúce odpadkové koše, ktoré boli súčasťou pôvodného architektonického riešenia, nahradí spolu 41 nových odpadkových košov. Okrem 24 košov na zmesový komunálny odpad pribudlo po novom aj 10 košov na separovaný zber (plasty, papier) a taktiež 7 košov na psie exkrementy,“ informovalo mesto na sociálnej sieti.

Medzi Bratislavčanmi to vyvolalo vlnu nespokojnosti, čo dali pod príspevkom jasne najavo. „Toto je vrchol ignorantstva a sedliactva, ktoré tu predvádzate. Rešpekt voči architektúre vám chýba, preto zničíte umelecký celok – námestie – a hodíte tam predražené čierne krabice. Už naozaj chcete toto mesto totálne zničiť?! To vám čo i len elementárna úcta chýba?!“ napísal rozhorčený Marek.

„Hanba vám! Námestie slobody malo svoju ucelenú dobovú architektúru, ktorá bola hodná zachovania! A vy barbarsky nahradíte pôvodný dizajnový inventár akousi, ako vždy, nekoncepčnou splácaninou, čo nemá ani hlavu ani pätu, čo nijako nesúvisí s okolím. Je mi z toho smutno. Koľko typov smetných košov to už máme? Sto? Každý mesiac nový prírastok, potom toto mesto vyzerá horšie ako na Balkáne,“ pridal sa David.

Proti novým smetným košom sa postavil dokonca aj predseda poroty verejnej architektonickej súťaže na výslednú podobu Námestia slobody, architekt Igor Marko: „Toto je jednoducho neakceptovateľné. Ako občan, aj ako člen poroty súťaže revitalizácie námestia, s odstraňovaním pôvodného a charakterovo výnimočného mobiliáru nesúhlasím. Som si vedomý praktických problémov, ktoré tento mobiliár má, ale toto nie je riešenie. Navyše, o to viac neprijateľné, keď máme pred súťažou. Poslal som protestný email hlavnej architektke a upovedomil som aj ostatných členov poroty.“

Koše sú dočasné

Mesto si celú vec s novými košmi zrejme rozmyslelo a v nedeľu (24. 9.) prostredníctvom sociálnej siete informovalo: „Pôvodné smetné koše nie sú v žiadnom prípade vyhadzované. Boli demontované, uskladnené a podľa výsledku verejnej súťaže budú opravené a osadené. Verejná súťaž aktuálne prebieha a mal by z nej vzísť návrh na nový koncept riešenia námestia. Takže naozaj nie je dôvod na šírenie negativizmu. Víťazný návrh bude určite predstavený verejnosti.“

Siedmeho septembra vyhlásilo mesto verejnú architektonickú súťaž na výslednú podobu Námestia slobody. Do medzinárodnej architektonickej súťaže sa môže prihlásiť ktokoľvek za predpokladu, že v jeho tíme je autorizovaný architekt. O víťazovi rozhodne porota v zložení: predseda poroty architekt Igor Marko, jeho zástupkyňou je dekanka Ľubica Vitková, zástupca autorov architekt Virgil Droppa ml., krajinná architektka Tamara Reháčková, zástupca HB Reavis Jakub Gossányi, hlavná architektka mesta Bratislava Ingrid Konrad a architekt Iľja Skoček zo Slovenskej komory architektov.

Nové smetné koše na Námestí slobody
4
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie