Kultúra

Pod Mostom SNP by mal vzniknúť multimediálny pamätník obetiam holokaustu

Zámerom projektu Židovskej náboženskej obce je tiež obnoviť podchod, ktorý je dlhodobo devastovaný.

Ilustračný obrázok k článku Pod Mostom SNP by mal vzniknúť multimediálny pamätník obetiam holokaustu
Zdroj: TASR

V časti podchodu pod Mostom SNP by sa mali premietať mená približne 10-tisíc bratislavských obetí zo židovskej komunity. Mal by tak vzniknúť multimediálny pamätník obetiam holokaustu. Povedal to predseda Židovskej náboženskej obce (ŽNO) Tomáš Stern.

Hľadali dôstojný priestor

„Formu premietania sme zvolili preto, lebo nikde nie je taká veľká stena a nemáme ani priestor, ktorý by bol dostatočne dôstojný na tento účel,“ povedal. Technické vybavenie, termín realizácie a financovanie sú momentálne v procese riešenia.

ŽNO oslovila na spoluprácu aj mesto Bratislava, keďže podchod je majetkom mesta. „Projekt si vyžaduje našu súčinnosť v rozsahu vyčistenia priestoru, kontroly elektrických rozvodov či osvetlenia,“ priblížil hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Spomienky na tragédiu

„Cieľom je zreálniť cez takto prezentované mená konkrétnych obetí skutočnú tragédiu, ktorá sa zväčša skrýva za ťažko uchopiteľne čísla,“ uviedol Stern.

Zámerom projektu je tiež obnoviť podchod, ktorý je dlhodobo devastovaný.

Druhú časť expozície bude tvoriť projekcia historických fotografií s popisom, ktoré priblížia dejiny židovskej komunity v Bratislave. Návštevník tiež bude môcť absolvovať virtuálnu prehliadku historickým Rybným námestím, informoval Stern.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie