Rôzne

Pezinské viechy otvárajú svoje brány: Milovníci vína ich môžu navštíviť až do októbra

Každý týždeň od stredy do soboty bude aspoň jedno vinárstvo ponúkať svoje produkty v autentickom prostredí.

Ilustračný obrázok k článku Pezinské viechy otvárajú svoje brány: Milovníci vína ich môžu navštíviť až do októbra
Zdroj: pixabay

Milovníci vína môžu od mája až do októbra zažiť čaro viech v 11 vinárstvach v Pezinku. Každý týždeň od stredy do soboty bude aspoň jedno vinárstvo ponúkať svoje produkty v autentickom prostredí. Informuje o Malokarpatské múzeum v Pezinku.

Kráľovské právo

Vinári predstavia záujemcom svoje vína vždy v stredu až sobotu od 17:00 do 21:00 hod. V septembri a októbri do 20:00 hod. Podrobný rozpis viech nájdu ľudia na webe muzeumpezinok.sk. Tradíciu viech sa rozhodlo oživiť Malokarpatské múzeum v Pezinku spolu so Združením pezinských vinohradníkov a vinárov pred piatimi rokmi.

Výčap vína pod viechou bol v Uhorsku kráľovským právom. Keďže mestá potrebovali naplniť pokladnicu predajom vlastného vína, vinohradníci dostali možnosť obchodovať len v stanovenom termíne, väčšinou od Michala do Juraja.

Čapovanie pod viechou

„Viecha bola povolená v priestoroch, ktoré patrili vinárovi a víno si zákazník mohol vypiť na mieste, či vziať so sebou. Vinár mohol vo svojom podniku čapovať vzácny mok počas dvoch týždňov, maximálne ale päťkrát v roku,“ priblížila Miroslava Kišoňová z Malokarpatského múzea v Pezinku. Výčap bol väčšinou povolený do 22:00 hod. a dom vinára označený vencom z viničných listov, zväzkov čečiny a stúh. Okoloidúci návštevníci tak vedeli, že sa môžu zastaviť na víno, vodu a výnimočne aj na hrianku a pečenú hus.

„Vďaka výčapu vína pod viechou mohli menší vinohradníci predať až tretinu svojej celoročnej produkcie. Výčap vína bol prerušený v roku 1948 nástupom totalitného režimu,“ podotkla Kišoňová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM