Aktualizované Rôzne

Koniec dostihov za Dunajom? Petržalskému závodisku podľa Matečnej hrozí, že ho ovládnu developeri

Ministerka varovala pred snahou niektorých pravicových politikov a developerských skupín o privatizáciu štátneho závodiska kvôli výstavbe.

Ilustračný obrázok k článku Koniec dostihov za Dunajom? Petržalskému závodisku podľa Matečnej hrozí, že ho ovládnu developeri
2
Galéria

Petržalskému závodisku, ktoré je vo vlastníctve štátneho podniku Závodisko patriaceho pod agrorezort, hrozí privatizácia. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná varovala pred snahou niektorých pravicových politikov a developerských skupín o privatizáciu štátneho závodiska kvôli výstavbe. Upozornila na to v rozhovore pre jazdecký a dostihový časopis eQuest.

Bude sa stavať?

„Je neprípustné, aby sa na majetok štátu pozeralo len cez čísla. Útvar hodnoty za peniaze prišiel v rámci auditu výdavkov agrorezortu s návrhom privatizácie petržalského závodiska, pretože by tento obchod štátu priniesol značné financie. Striktne som to zamietla. Pýtam sa kde je vyčíslená hodnota verejného záujmu viac ako 100-tisíc obyvateľov Petržalky?,“ povedala pre spomínaný časopis Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (SNS).

Ešte v roku 2016 sa Gabriela Matečná vážne vyhranila voči tomu, aby areál štátneho podniku padol do rúk developerov a odmietla snahy o jeho privatizáciu. Tento areál s jazdeckým športom a so všetkými jeho možnosťami má pre 24 % obyvateľov Bratislavy, ktorí žijú v Petržalke, obrovský význam pre oddych, rekreáciu i prírodu.

„Už v roku 2016 som vyhlásila, že kým budem ministerkou a pokiaľ bude SNS vo vláde, tento areál nikdy nepadne do rúk developerov, ktorí o jeho zastavaní snívajú už roky,“ uviedla Gabriela Matečná. Ako ďalej dodala, počas posledných štyroch rokov investoval štátny podnik do rozvoja a rekonštrukcií areálu nemalé prostriedky.

Rozvojové plány petržalského závodiska rátajú s dostavbou tribúny a rozšírením palety oddychových aktivít pre verejnosť.

Prvé dostihy v Bratislave sa konali v roku 1826. Dostihová dráha petržalského závodiska bola spustená pred 60-timi rokmi. Prvý míting sa tu konal 18. septembra 1960, pravidelná prevádzka sa tu datuje od roku 1979. Rozloha areálu Starý háj je 28,7 ha, z toho 18,3 ha tvorí dostihová dráha. Ročne sa akcií závodiska zúčastní takmer 100-tisíc návštevníkov.

Nesúhlasia s ministerkou

Okresní predsedovia strán koalície PS a SPOLU nesúhlasia s vyjadrením Ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej, že liberálni a pravicoví politici chcú sprivatizovať pozemky štátneho podniku Závodisko š.p.

„Je smutné, že pani Matečná, bojovníčka za zachovanie závodiska, nedokázala za štvorročné obdobie vo funkcii ministerky na ministerstve, pod ktorú štátny podnik Závodisko š.p. patrí, zatraktívniť danú lokalitu. Podujatia mimo závodov sa konajú predovšetkým vďaka ostatným subjektom, miestnej samospráve, eventovkám a pod. Na základe reálneho výpočtu, ktorý obdržala od Útvaru hodnoty za peniaze nemôže len tak viniť všetkých naokolo. Nikto nechce v danom areáli stavať,“ uvádza Peter Koupil predseda petržalskej bunky PS.

Pavol Škápik je okrem iného aj miestnym poslancom a predsedom poslaneckého klubu Tím Vallo. „Je známe, že podnik uvádza minimálnu ziskovosť. Jeho činnosť je viazaná na sezóny. Napriek podpore vo forme dotácii od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je potrebné uviesť veci na správnu mieru. Zlepšiť hospodárenie vieme aj prenájmami, ktoré budú viac dostupnejšie pre organizátorov rôznych podujatí. O výstavbe sa ani neuvažuje. Spoločne s Petrom Koupilom sme zásadne proti každej výstavbe v areáli závodiska,“ uviedol Škápik.

Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva

Rýchle správy

Najčítanejšie