Samospráva

Petržalka chce od novembra zavádzať pilotný parkovací systém, preferovať bude domácich

Samospráva ho plánuje začať zavádzať najprv v lokalite Dvory, postupne bude nabiehať na celom území mestskej časti.

Ilustračný obrázok k článku Petržalka chce od novembra zavádzať pilotný parkovací systém, preferovať bude domácich
8
Galéria

Petržalka chce od novembra zavádzať pilotný parkovací systém, ktorý bude preferovať obyvateľov s trvalým pobytom v mestskej časti. Samospráva ho plánuje začať zavádzať najprv v lokalite Dvory, postupne bude nabiehať na celom území mestskej časti. Informoval o tom v pondelok na tlačovej besede starosta Petržalky Ján Hrčka a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Pre Petržalčanov výhodnejšie

„Parkovanie je v Petržalke dlhodobý problém a naším cieľom je postupne ho vyriešiť tak, aby sa Petržalčanom parkovalo lepšie,“ vyhlásil starosta Ján Hrčka.

Cieľom zavedenia pilotného parkovacieho systému počas prechodného obdobia na území mestskej časti je podľa neho regulácia parkovania v mieste bydliska, bezpečnejšie chodníky, lepší verejný priestor, čistejšie ovzdušie a viacej obyvateľov prihlásených na trvalý pobyt v Petržalke. Informovala o tom mestská časť Bratislava-Petržalka na sociálnej sieti.

Každý Petržalčan bude môcť bezplatne parkovať v celej Petržalke 24 hodín denne a 7 dní v týždni.

Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel bude zvýhodňovať parkovanie obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke, pre ktorých bude parkovanie na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií bezplatné.

Znenie VZN o dočasnom parkovaní motorových vozidiel nájdete TU.

Mimopetržalský zaplatia

Každý Petržalčan bude môcť kedykoľvek zaparkovať na vyznačených miestach na parkoviskách alebo parkovacích miestach určených na dočasné parkovanie, ktoré budú označené príslušnou dopravnou značkou.

Ľudia s trvalým pobytom mimo Petržalky budú od 18:00 do 8:00 hod. (mimo víkendu) platiť 1 euro za každú načatú hodinu.

Mestská časť Petržalka umožní ľuďom, ktorí nemajú v Petržalke trvalý pobyt prehlásiť si ho okrem miestneho úradu v Technopole aj na viacerých miestach v Petržalke.

Tí, ktorým ich nájomca nedovolí prihlásiť si trvalý pobyt, umožní mestská časť prihlásiť sa na tzv. administratívny trvalý pobyt. Prevádzku parkovacieho systému bude zabezpečovať MČ Bratislava-Petržalka.

Parkovací systém bude nabiehať postupne, od 1. novembra by mal platiť na území Dvorov a postupne sa rozšíriť na celé územie Petržalky.

Obyvatelia s trvalým pobytom v Petržalke budú môcť bezplatne zaparkovať na celom jej území. „Byť Petržalčanom sa oplatí a bude to platiť aj v tomto prípade,“ uzavrel Hrčka.

Bratislava získa dôležité dáta

Plánované zavedenie pilotného parkovacieho systému v Petržalke vníma pozitívne aj primátor Bratislavy Matúš Vallo.

„Budeme môcť spoločne získať dostatok dát o pohybe áut, ich obrátkovosti a počte parkujúcich áut počas dňa a noci. Verím, že dáta a poučenia z chýb, ktoré získame spolu s Petržalkou, budeme môcť využiť pri kreovaní nového oddelenia na magistráte, ktoré bude mať na starosti zavedenie parkovacej politiky,“ skonštatoval Vallo s tým, že pilotné projekty pripravujú aj iné mestské časti, napríklad Nové Mesto či Ružinov.

Zdroj: Bratislava – Petržalka

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Nové parkovisko na Röntgenovej ulici / Parkovanie v Petržalke
8
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie