Rôzne

Cesta vlakom z Pezinka bude jednoduchšia. Pri stanici otvorili záchytné parkovisko

Parkovisko pri železničnej stanici má 291 parkovacích miest a stojisko pre 45 bicyklov. Poslúži dochádzajúcim za prácou a do školy.

Zdroj: Dnes24.sk

Nové záchytné parkovisko budú poslúži hlavne dochádzajúcim za prácou a do školy. Parkovať na ňom môže takmer 300 vozidiel a 45 cyklistov.

Je osvetlené a monitorované kamerovým systémom. Celková kapacita je 299 parkovacích miest vrátane 12 miest pre osoby so zdravotným postihnutím. Sú na ňom aj stojiská pre 45 bicyklov z toho 25 stojanov pod prístreškom.

Súčasťou je informačný systém s informáciami o odchode vlakov.

Pohodlnejší vlak

Vo štvrtok parkovisko otvoril minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) so zástupcami Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a zhotoviteľa Skanska.

*"Čoraz viac ľudí chápe, že dochádzať do Bratislavy verejnou osobnou dopravou je oveľa pohodlnejšie, ekologickejšie a bezpečnejšie ako cesta autom.

Projekty záchytných parkovísk budovaných z eurofondov sú súčasťou našej stratégie dostať ľudí z áut do prostriedkov hromadnej dopravy.

V Pezinku otvárame prvé parkovisko zo štyroch plánovaných v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra,"* povedal Érsek.

Nasleduje Ivanka pri Dunaji


Parkovisko je prepojené s nástupiskom železničnej stanice cez predĺžený podchod s výťahom, ktorý zabezpečuje mimoúrovňový príchod na ostrovné nástupisko.

Na výstavbu prispeje 2,15 milióna eur Európska únia cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Ďalšie záchytné parkoviská z eurofondov sú plánované v Ivanke pri Dunaji, Nových Košariskách a Zohore. Najbližšie k otvoreniu má parkovisko v Ivanke pri Dunaji.

Preferencia vlakov

„Prioritným cieľom ŽSR ako manažéra železničnej infraštruktúry je preferencia vlakovej dopravy. Našim záujmom je umožniť obyvateľom obcí a miest nachádzajúcich sa v regióne hlavného mesta, ktorí dochádzajú z miesta bydliska do Bratislavy, zaparkovať svoje auto na stanici a pokračovať vlakom,“ povedal generálny riaditeľ ŽSR Igor Polák.

Vlak považujú aj odborníci za jednoznačne ekologickejšiu a udržateľnejšiu alternatívu k individuálnej automobilovej doprave.

„Nové záchytné parkovisko v Pezinku vnímame ako významný prínos k zvýšeniu preferencie verejnej prepravy pred individuálnou automobilovou dopravou,“ povedal primátor Pezinka Igor Hianik.

Ďalším prínosom tohto záchytného parkoviska pre samotných obyvateľov Pezinka je uvoľnenie bezplatných parkovacích miest najmä v centre.

Záchytné parkovisko v Pezinku
7
Galéria

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: Bratislava24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie