KAW Rôzne Správy

Parkovaniu na chodníkoch je KONIEC. Mnohí bratislavskí vodiči budú "nahratí"

Novela zákona zrušila parkovanie na chodníkoch. Namiesto osádzania stĺpikov proti parkovaniu bude môcť samospráva vyznačiť vhodné miesta, kde bude možné autá odstaviť.

Ilustračný obrázok k článku Parkovaniu na chodníkoch je KONIEC. Mnohí bratislavskí vodiči budú "nahratí"
5
Galéria

Na celom Slovensku od marca 2022 už na chodníkoch nezaparkujete. Vláda minulý týždeň (25. 11.) totiž schválila novelu zákona o cestnej premávke. Vodiči v Bratislave tak majú o problém viac.

Autá vytláčali chodcov

Novela zákona priniesla viacero zmien. Medzi nimi tiež tú, že sa ruší paušálne povolenie parkovať na chodníku, okrem miest, kde to povoľuje značenie. Parkovanie na chodníku bude prípustné len pre bicykle a motocykle, avšak len v prípade, ak na ňom zachovajú voľnú šírku jeden a pol metra.

Hoci vodiči budú musieť riešiť, kam odstaviť svoje auto, chodci sa na chodníkoch konečne budú cítiť komfortne. Situácia v Bratislave bola už neúnosná.

Na mnohých miestach mesta napríklad rodičia s kočíkmi, či zdravotne postihnutí ľudia museli kvôli zaparkovaným autám zísť na cestu, čo bolo maximálne nebezpečné.

Chodníky teda opäť budú slúžiť chodcom. Novela zároveň pripúšťa, že na miestach, kde parkovanie nebude nikomu prekážať, ho bude môcť samospráva povoliť.

Nová úprava nadobudne účinnosť 1. marca 2022. Dopravný analytik Ján Bazovský však vidí najmä v hlavnom meste po 1. marci veľký problém. „Neviem, kam sa teraz presunú desiatky tisíc vozidiel, ktoré stoja na chodníku,“ hovorí.

Samospráva zmenu podporuje

„Podporujeme túto zmenu a budeme sa snažiť zvládnuť prípravu na nové pravidlá do daného termínu. My už týmto smerom ideme, prijali sme a zavádzame novú parkovaciu politiku, ktorej cieľom je uvoľniť chodníky pre chodcov a cyklistov,“ povedala pre časopis Forbes hovorkyňa mesta Bratislava Katarína Rajčanová.

Ako ďalej Forbes uvádza, dopravný analytik Jozef Drahovský považuje za problém, že sa k poslaneckému návrhu pred jeho schválením nemohla vyjadriť verejnosť ani odborníci, keďže neprešiel cez pripomienkové konanie.

„Bude veľký tlak na samosprávy, aby osadili nové dopravné značenie, ktoré umožní parkovanie na doterajších miestach. Alebo v krátkom čase dôjde k novelizácii zákona späť k doterajšiemu stavu,“ povedal Drahovský.

Cyklisti

Novela zákona o cestnej premávke ďalej hovorí aj o dávaní prednosti cyklistom vo viacerých situáciách. Keď vstúpi novela do platnosti, bude mať cyklista pred automobilom prednosť aj na cyklotrase vedúcej popri ceste pred odbočujúcimi autami. To doteraz platilo len na namaľovanom pruhu. Teda keď bude odbočujúce auto križovať oddelenú cyklotrasu.

Viac o novele zákona sa dočítate TU.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Parkovanie na chodníkoch na Ulici Líščie údolie
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM