Správy Samospráva

PARKOVANIE na celú noc za 1 euro: Auto môžete po novom odstaviť pred obchodným domom

Parkovanie v Petržalke bolo vždy problémové. Mestská časť však robí, čo môže. Tentoraz prichádza s novinkou.

Ilustračný obrázok k článku PARKOVANIE na celú noc za 1 euro: Auto môžete po novom odstaviť pred obchodným domom
Zdroj: Bratislava - Petržalka

Petržalská samospráva ešte v septembri predstavila novú spoluprácu so súkromným sektorom s cieľom zlepšiť situáciu s parkovaním tam, kde to najviac treba.

Do parkovacieho systému Petržalky samospráva postupne zapojí parkoviská firiem, obchodných a administratívnych budov, ktoré sú v nočných hodinách nevyužívané.

Za euro pri Techonopole

Svoj pilotný projekt testovala na časti vonkajšieho parkoviska Centra Technopol na Kutlíkovej ulici, kde od 19. septembra platí systém zvýhodneného nočného parkovania – rezidenti parkujú úplne zadarmo a nerezidenti len za jedno euro za celú noc.

Keďže sa tento systém osvedčil, mestská časť takmer po mesiaci zapája do svojho Petržalského parkovacieho systému ďalšiu odstavnú plochu súkromnej spoločnosti. Je ním parkovisko supermarketu BILLA na Muchovom námestí, kde za 1 euro na noc bezpečne a pohodlne zaparkuje až 102 vozidiel.

Prvá Billa uprostred zóny PAAS

Muchovo námestie patrí, čo sa parkovania týka, k problémovým lokalitám. Najmä vzhľadom na husté zastavanie, ktoré súvisí s výhodnou polohou blízko centra mesta.

Okrem toho je súčasťou Dvorov 4, ktoré spadajú do parkovacej politiky hlavného mesta PAAS, ktorá tu na jednej strane výrazne zlepšila parkovanie domácim obyvateľom s trvalým pobytom, na strane druhej ale vytlačila nerezidentov do okolitých oblastí.

Práve tento stav bol jedným z hlavných dôvodov, prečo mestská časť oslovila aj Billu.

(Ne)rezidenti tentokrát rovnako

Tak ako parkovisko Technopolu, aj táto súkromná odstavná plocha pre autá je pre lepšiu orientáciu vodičov zvýraznená v mobilnej aplikácii Urbi – Parkovanie na mape petržalského katastra žltou až oranžovou farbou, a to aj s príslušnými podmienkami,“ uvádza mestská časť.

V porovnaní s Technopolom však na parkovisku Billy zaplatia jedno euro na noc všetci bez ohľadu na to, či ide o rezidenta alebo nerezidenta.

Zatiaľ čo pri Technopole sa za výhodnejšie ceny parkuje od 18:00 do 7:30 hod., BILLA prispôsobila časy otváracím hodinám svojej predajne na Muchovom námestí a parkovanie za euro tam platí každú noc v čase od 22:00 do 07:00 hod., vrátane víkendov a sviatkov.

„Rozdiely sú aj pri platbe za parkovanie. V Centre Technopol je preferovaná cez aplikáciu Urbi, ale na Muchovom námestí sa poplatok dá uhradiť zatiaľ iba v parkovacom automate kartou a v hotovosti. Denné prevádzkové poriadky a cenníky oboch parkovísk sa pre vodičov nemenia. V Centre Technopol majú počas dňa zadarmo prvú hodinu a pred Billou na Muchovom námestí až prvých 90 minút,“ uvádza Petržalka.

Ďalšie možnosti

Už čoskoro by sa portfólio súkromných parkovísk zapojených do verejného parkovania Petržalky malo rozšíriť o ďalšie dve v gescii Billy – na Námestí hraničiarov a pri Zdravotnom stredisku Strečnianska, kde budú platiť rovnaké pravidlá.

Mestská časť však už dlhšie avizuje, že naďalej prebiehajú rokovania i s ďalšími obchodnými reťazcami a partnermi. Hovorí najmä o spoločnostiach Lidl Slovensko a TPD, ktoré by sa s ich súkromnými parkovacími kapacitami mali do petržalského systému pridať v najbližších mesiacoch.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM