Rôzne

Park v Rusovciach prejde rekonštrukciou. Vstup do areálu je počas prác zakázaný

Práce v parku sa začali v pondelok 4. novembra a zhotoviteľ ich má podľa zmluvy ukončiť do 12 mesiacov.

Ilustračný obrázok k článku Park v Rusovciach prejde rekonštrukciou. Vstup do areálu je počas prác zakázaný
8
Galéria
Zdroj: Úrad vlády SR

Súčasťou celkovej rekonštrukcie NKP Rusovce sú aj arboristické práce v parku a záhradách kaštieľa. Po úspešnom verejnom obstarávaní začal dnes (4.11.) jeho víťaz A.I.I. Technické služby s.r.o., Bratislava, s odbornými arboristickými zásahmi. Bratislava24.sk o tom informoval Úrad vlády SR.

Do parku nevstupujte

Všetky zdravotné, redukčné, presvetľovacie a ďalšie orezy či úkony budú vykonávané pod dohľadom skúsených arboristov. Počas prác nie je vstup do parku povolený – Úrad vlády SR preto osadil v areáli aj tri informačné tabule.

Žiadny strom by namal byť vyrúbaný samoúčelne. Nevyhnutné asanácie a ošetrenia boli navrhnuté na základe relevantnej dokumentácie a inventarizácie. Jej výsledkom je tiež zistenie, že mnohé stromy sú zelené len preto, že sú obsypané imelom. Tie sú z bezpečnostného hľadiska nebezpečné, veľa z nich je v havarijnom stave.

Odstánia náletové stromy

Park je tiež potrebné zbaviť náletových stromov, ktoré sú nahusto a aj z toho dôvodu nerastú komfortne. Naopak, niektoré stromy budú ponechané aj ako žijúce torzá. Vysadených bude 114 stromov, 755 kríkov, 17 029 ks trvaliek a 341 805 ks okrasných cibuľovín.

Práve arboristické práce pripravia „pôdu“ pre ďalšie úpravy parku a záhrad do ich historickej podoby tak, aby mohli byť po celkovej rekonštrukcii NKP Rusovce čo najviac využívané a navštevované verejnosťou.

Park sa vráti do obdobia Lónyayovcov

Autorkou projektovej dokumentácie je krajinná architektka Tamara Reháčková: „Cieľom rekonštrukcie je vrátiť priestoru prírodno-krajinársky charakter. Ponechať základný koncept – striedanie zatienených plôch so stromami s rozvoľnenými zatrávnenými, pričom pribudnú trvalkové záhony v zatienených častiach na oživenie priestoru a aj veľa okrasných cibuľovín. Historicky sa vraciame do obdobia Lónyayovcov. To je rok 1906 a trošku neskôr, takže zachováme terasové úpravy, terasovú (tzv. japonskú) záhradu, vodnú vežu a pod.“

Práce má zhotoviteľ poľa zmluvy ukončiť do 12 mesiacov.

Kaštieľ Rusovce
8
Galéria
Zdroj: Facebook

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM