Rôzne Správy

Zelená oáza v centre mesta. Za Šafárikovým námestím vyrastie nový Landererov park

Bratislavčania sa už nebudú stretávať na "Šafku", ale v novom Landererovom parku. Vynovený verejný priestor by mal byť dokončený už o rok.

Ilustračný obrázok k článku Zelená oáza v centre mesta. Za Šafárikovým námestím vyrastie nový Landererov park
8
Galéria

Do slovníka Bratislavčanov pribudne nový názov – Landererov park. Zdá sa, že ho budú spomínať dosť často. Vizualizácie totiž sľubujú príjemné miesto pokryté zeleňou, ihrisko aj pavilón na kultúrne podujatia. Obnova priestoru v blízkosti Šafárikovho námestia by sa mala začať už o pár dní. Po parku sa prejdeme približne o rok.

Ihrisko aj výbeh pre psov

Vedeli ste, že za Šafárikovým námestím stál v minulosti Landererov palác? Počas druhej svetovej vojny ho bombardovali, bol ťažko poškodený a neskôr ho zbúrali. Za socializmu tam kraľovala známa reštaurácia Kazačok a naposledy, približne pred rokom, komunitné kontajnery.

Spomínaná časť Starého Mesta by sa mala už onedlho radikálne zmeniť. Otvorenú architektonicko-urbanistickú súťaž na Šafárikovo námestie vyhlásila mestská časť Bratislava-Staré Mesto v januári 2016. Ako víťaz z nej vyšiel projekt, ktorý sa realizovať nebude, pretože dosť výrazne prekročil rozpočet určený na revitalizáciu par­ku.

K slovu sa tak dostal druhý projekt v poradí, ktorý spracoval kolektív architektonickej kancelárie f&b cc a architekta Borisa Hrbáňa. Autorom projektu je Hans-Michael Földeak.

Nové priestranstvo za bývalým obratiskom autobusov, v priestore medzi Dobrovičovou, Alžbetínskou a Gajovou ulicou, by malo mať všetky atribúty pokojného mestského parku. Pokojné miesto na oddych tam nájdu mladí ľudia, rodičia s deťmi aj psičkári.

„Projekt je pripravený na realizáciu. Spĺňa všetko, čo sme si predsavzali. Poskytne najmä viac zelene a priestoru na relax. Bude prepojený so Šafárikovým námestím, Jakubovým námestím aj so Štúrovou ulicou a Dunajom pri Fajnorovom nábreží,“ priblížil projekt Hans-Michael Földeak.

Betón sa zmení na zeleň

Najzaujímavejšou časťou projektu bude najmä obrátenie pomeru zelene a betónu. Momentálne je v spomínanom priestore 44 % asfaltu a iba 56 % trávnika. Po ukončení prác plocha zelene narastie na 86 % a 14 % budú tvoriť tzv. minerálne povrchy.

Centrom Landererovho parku bude s ľahkosťou naprojektovaný sezónny pavilón s terasou, ktorý poskytne miesto na početné kultúrne podujatia. Pavilón bude stáť v blízkosti fontány so sochou Poézie od Tibora Bártfaya, ktorá zostane na svojom mieste.

Na strane Alžbetínskej ulice pribudne nové stromoradie, väčšina stromov však zostane zachovaná a vytvorí sa z nich aleja. Parkovanie na Alžbetínskej ulici by malo zostať zachované.

Vizualizáciu si môžete pozrieť „TU“.

Landererov park v číslach

Plocha parku: 3 000 metrov štvorcových

Realizácia: 2017 / 2018

Cena: 300 000 eur

Finálny návrh - Šafárikovo námestie
8
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie