Aktualizované Správy Samospráva

Páchnuca HANBA Bratislavy: Obnoviť HLAVNÚ stanicu má pomôcť mestu a štátu SÚKROMNÝ investor

Mesto sa dohodlo so štátom. Na rekonštrukciu hlavnej stanice v Bratislave vyhlásia architektonickú súťaž.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Hlavná stanica po čiastkových úpravách pred blížiacim sa hokejovým šampionátom
9
Galéria
Zdroj: TASR

Na obnovu hlavnej železničnej stanice v Bratislave a jej priľahlého okolia vyhlásia medzinárodnú architektonickú súťaž. Oznámili to minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina), primátor Bratislavy Matúš Vallo a generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Miloslav Havrila, ktorí v utorok spoločne podpísali memorandum.

Minister potvrdil, že štát nemá peniaze na komplexnú rekonštrukciu stanice a jej okolia, preto počítajú so vstupom súkromného investora do projektu. Vallo podotkol, že do realizácie víťazného návrhu môžu prejsť roky, avizuje však isté zlepšenia v okolí stanice.

Hľadá sa investor

Chcú preto pripraviť projekt tak, aby bol zaujímavý pre súkromného investora, ktorý bude ochotný zainvestovať do celého územia, vrátane obnovy hlavnej stanice. „Historická časť budovy by mala ostať, ale všetko ostatné je na riešenie a návrh samotnej štúdie a architektov. Musí to však dávať aj biznisový zmysel,“ priblížil šéf rezortu dopravy. Presný termín, kedy k premene dôjde, nevedel povedať. Podľa neho ide o dlhodobý cieľ.

Do konca roka

Hlavná stanica a jej priľahlé územie podľa Valla nezodpovedá kvalitnému verejnému priestoru a tak významný objekt si zaslúži prestavbu hodnú 21. storočia. „Podpísali sme preto memorandum o tom, že spolu so ŽSR a ministerstvom začneme chystať medzinárodnú architektonickú súťaž na rekonštrukciu stanice a jej okolia. O tomto zámere tak už nebudeme len hovoriť, ale reálne na tom pracovať,“ povedal Vallo. Verí, že do konca roka bude súťaž vyhlásená.

Ešte predtým však bude podľa neho potrebné obstarať urbanistickú, ekonomickú či dopravnú štúdiu. „Od odborníkov budeme chcieť, aby sa na územie pozreli aj zo širšej perspektívy, bude to územie ohraničené Pražskou, Šancovou a Žabotovou ulicou. Cieľom je poznať najlepšie riešenie z hľadiska architektúry i dopravy,“ povedal primátor.

Ďaleká budúcnosť

Priznal, že do realizácie víťazného návrhu ubehnú roky. Hlavné mesto je však pripravené zveľadiť priestor pred stanicou už teraz. V pláne má niekoľko vylepšení, ktoré rátajú s doplnením zelene, obnovou osvetlenia či so skultúrnením mobiliáru. Šéf ŽSR verí, že podpisom memoranda sa vytvorila cesta na prípravu a následnú realizáciu obnovy stanice a jej okolia tak, aby zodpovedala 21. storočiu. „Verím, že sa to podarí,“ povedal Havrila.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM