Správy Samospráva

OŠARPANÁ fontána bola kedysi pýchou Bratislavy. Po rekonštrukcii nás schladí počas horúčav

Družba je podľa bratislavskej samosprávy v havarijnom stave. Oprava fontány potrvá minimálne rok.

Ilustračný obrázok k článku OŠARPANÁ fontána bola kedysi pýchou Bratislavy. Po rekonštrukcii nás schladí počas horúčav
5
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Fontána Družba na Námestí slobody v Bratislave prejde po 40 rokoch prvou väčšou rekonštrukciou. Jej obnovu v týchto dňoch spúšťa hlavné mesto. Najväčšia fontána v Bratislave je od roku 2007 nefunkčná. Po dokončení jej opravy, ktorá ju má viac sprístupniť ľuďom, má nasledovať aj revitalizácia celého námestia.

Osvieženie vo fontáne

„Vraciame život ďalšej ikonickej stavbe v meste. Dlhoočakávaná komplexná revitalizácia Námestia slobody štartuje práve opravou fontány, ktorá patrí medzi najväčšie na celom Slovensku. V prvej polovici budúceho roka sa začnú práce aj na samotnom námestí,“ priblížil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Oprava fontány potrvá minimálne rok. Družba je podľa bratislavskej samosprávy v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia bazénov. Taktiež je narušená statika 12-tonového kvetu. Väčšina technického zázemia fontány sa nachádza v podzemnej strojovni, ktorá je situovaná priamo pod fontánou. Fontánu vypustili ešte v roku 2007 pre zlý technický stav.

„Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána tiež bude menej náročná na spotrebu vody. Okrem samotnej fontány sa bude upravovať aj priľahlé okolie, kde je dnes popraskaná žulová dlažba,“ priblížilo mesto. V druhej fáze sa začne postupne revitalizovať aj samotné námestie.

Záhony aj ihrisko

Jeden zautorov návrhu obnovy Peter Lényi priblížil, že priestor bude viac prispôsobený verejným podujatiam, ktoré sa tu historicky dejú.

Fontána bude upravená tak, že návštevníci budú do nej môcť vstúpiť, aby sa schladili počas letných dní. „Na námestí navrhujeme výsadbu nových stromov, sprístupnenie časti vyvýšených záhonov a tiež detské ihrisko. Plánuje sa nový mobiliár, pričom smetné koše a lampy verejného osvetlenia majú citlivo nadviazať na pôvodný kvalitný dizajn,“ povedal.

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Má priemer 45 metrov. Centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2000 kubických metrov vody.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM