OBRAZOM: SND počas Dňa otvorených dverí odhaľuje návštevníkom divadelné tajomstvá

Slovenské národné divadlo opäť otvorilo dvere do všetkých priestorov, do ktorých sa návštevníci počas celého roka bežne nedostanú.

Nová budova Slovenského národného divadla (SND) po roku opäť otvorila dvere do všetkých priestorov, ktoré návštevníci nemajú možnosť bežne vidieť. Získali odpovede na otázky, ako dlho sa po predstavení zmýva divadelný mejkap, o čom sa v zákulisí najviac klebetí, čo jedia účinkujúci na javisku pri predstieranej hostine, ako dlho sa herci učia texty, či ako dlho si ich pamätajú.

Čo sa deje za kulisami?

Priaznivcov našej prvej divadelnej scény čakali počas celého dňa stretnutia s hercami, tanečníkmi a spevákmi, nechýbala autogramiáda, obľúbené workshopy či prehliadka divadelných priestorov. V diskusii s režisérom Michalom Vajdičkom a dramaturgom Danielom Majlingom sa návštevníci dozvedeli, ako vzniká divadelná inscenácia.

Program doplnilo aj niekoľko predstavení, činohra uviedla inscenáciu Elity Jiřího Havelku v sále činohry a Esterházyho Mercedes Benz v štúdiu. Baletný súbor ponúkol jeden z najnavštevo­vanejších titulov, klasický balet P. I. Čajkovského Labutie jazero. Detských divákov previedol moderátor a herec Martin Vanek svetom populárnych operných diel v premiérovom titule Z opery do opery.

Otvorené pre verejnosť boli aj priestory Umelecko-dekoračných dielní SND na Mliekárenskej ulici, ktoré ponúkli výstavu kostýmov, workshopy i expozíciu kulís v maliarni.

Zvedaví diváci

„Reakcie divákov boli nadšené. Radi spoznávajú ľudí, radi sa oboznamujú s divadelnými procesmi, na ktoré prídu až keď je deň otvorených dverí, keď ich pustíme do zákulisia. Pripravíme pre nich program, rozprávame sa s nimi, vysvetľujeme, čo sa a ako sa varí v našej ‚kuchyni‘, aké sú recepty. Som veľmi rád, že je to spontánne, ľudia nemajú ostych pred našimi hercami, idú za nimi, porozprávajú sa, vypýtajú si autogram. A čo je hlavné, túžia poznávať nové veci,“ povedal generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

„Je to pre nás v prvom rade udalosť, ktorou otvárame novú sezónu. Tento rok sme veľmi radi, že hlavná téma Dňa otvorených dverí – Odhaľte divadelné tajomstvá je priamo zakotvená v tomto podujatí, takže všetci ľudia, ktorí dnes prišli, mali možnosť nahliadnuť jednak do zákulisia a jednak odhaliť niektoré z našich tajomstiev, napríklad či sa naše baletky zakrádajú po špičkách aj vo voľnom čase alebo ako dlho trvá, kým sa zmyje divadelný mejkap, alebo čo za lieky papajú naši herci počas predstavení,“ uviedla riaditeľka centra marketingu Radoslava Stratená.

Zdroj: TASR

Odporúčame