Obnovu lúk na Devínskej Kobyle si pozrel aj európsky komisár K.Vella
Čistenie a obnovu lúk v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla si pozrel aj európsky komisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo Karmenu Vella.
„Cieľom projektu je obnovenie vzácnych lúčnych spoločenstiev, ktoré sú dlhodobo ohrozované zarastaním náletovými a inváznymi drevinami,“ informovala Barbara Immerová z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne.
Odstraňujú tohtoročné výhonky drevín
Momentálne ide o druhú etapu obnovných prác na Devínskej Kobyle. Tie sa začali v auguste a trvať by mali do konca septembra, resp. októbra. Počas nich sa na ploche od lokality Merice pri Devíne smerom k Sandbergu odstraňujú výmladky, čiže tohtoročné výhonky drevín, ktoré odstránili z lúk počas prvej etapy obnovy v zime 2015/2016.
„Počas tejto sezóny sme zmapovali výskyt viacerých ohrozených rastlín a výsledky ukazujú, že populácie mnohých chránených druhov sú silnejšie ako v minulosti. Bohatá rozmanitosť lúk sa po odstránení drevín úspešne obnovuje,“ konštatuje Immerová.
Vella vyzdvihol jedinečnosť projektu
Európsky komisár navštívil prírodnú rezerváciu pri príležitosti jeho participácie na konferencii Prechod na zelené hospodárstvo – Transition to Green Economy. Vyzdvihol pritom jedinečnosť projektu, ktorý spočíva v spolupráci štátnych organizácií, mimovládneho sektora, firiem a dobrovoľníkov pri obnove rozsiahleho územia lúk. Tie totiž v dôsledku chýbajúceho obhospodarovania takmer zanikli.
„Poukázal na dôležitosť vzdelávania obyvateľov Bratislavy, ako aj návštevníkov územia, ako základného predpokladu ochrany územia v budúcnosti,“ doplnila Immerová.
Čítajte aj: Na území Bratislavy sa nachádza významné paleontologické nálezisko
Ilustračný obrázok