Jakub Haršany Rôzne

Na území Bratislavy sa nachádza významné paleontologické nálezisko

Pieskový vrch Sandberg, ktorý sa nachádza v mestskej časti Devínska Nová Ves, patrí medzi vyhľadávané turistické atrakcie mesta.

Ilustračný obrázok k článku Na území Bratislavy sa nachádza významné paleontologické nálezisko
Zdroj: Facebook

Rozprestiera sa na severozápadnom okraji Malých Karpát a je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla s najvyšším stupňom ochrany.

Miesto bohaté na geologické nálezy

Lokalita bola objavená pri ťažbe piesku pre potreby tehelne v Devínskej Novej Vsi. Hlavným dôvodom ochrany tohto územia je výskyt bohatej teplomilnej flóry a fauny. Súčasná flóra tejto lokality je zastúpená viacerými ohrozenými a chránenými druhmi. Rastie tu napríklad smldník piesočný, pre ktorý je to na Slovensku jediná lokalita výskytu.

Sandberg je miesto s bohatými paleontologickými nálezmi. Svoj rukopis na pieskovom vrchu zanechalo praveké more postupne v štyroch geologických dobách. Nájdené tu boli žraločie zuby, nádherné lastúrniky, kostí tuleňov či zvyšky treťohorných veľrýb.

V období treťohôr bol Sandberg striedavo morským dnom, útesom či súčasťou pobrežného ostrovného systému. Z tohto obdobia tu zostali nálezy nálezy kostí hrabošov, plazov, krtkov, ale aj nosorožcov, medveďov alebo mostodontov.

Turistov vedie náučný chodník

Najvýznamnejší nález našli, ešte pred 1. svetovou vojnou, rakúski bádatelia vo vápencovej kapse. Objavili zvyšky treťohorných pliopitekov, istý čas označovaných za našich veľmi vzdialených príbuzných, ktorí žili asi pred pätnástimi až dvadsiatimi miliónmi rokov.

Najlepším východiskovým miestom na navštívenie Sandbergu je Devínska Nová Ves. Turistické značenie vás bezpečne dovedie na miesto. Dobre spracovaný náučný chodník vedie všetkými najzaujímavejšími lokalitami a texty informačných tabúľ oboznámia návštevníka s dôležitými informáciami. Chodník sa končí nad mestskou časťou Devín neďaleko hradu Devín.

V dobrom počasí ponúka Sandberg prekrásny výhľad na okolie a je možné vidieť až na pahorky rakúskych Álp. Je zároveň ideálnym miestom na letný piknik či odpočinok pri západe slnka.

Čítajte aj: Tip na výlet: Vyberte sa s nami po náučno-rozprávkovom chodníku Bobria hrádza

Pieskový vrch Sandberg
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM