Rôzne Správy

Obľúbené jazero Bratislavčanov VYSYCHÁ: Hladina je najnižšia za posledné desaťročia

Maďarsko a Rakúsko sa snažia jazero zachrániť. Environmentálni aktivisti sa však obávajú, že akýkoľvek umelý zásah môže urýchliť zánik vodnej plochy.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbené jazero Bratislavčanov VYSYCHÁ: Hladina je najnižšia za posledné desaťročia
16
Galéria

Hladina Neziderského jazera dosiahla najnižšiu úroveň za posledných niekoľkých desaťročí a hrozí mu úplné vyschnutie. Maďarsko a Rakúsko preto plánujú projekty na záchranu rozsiahlej vodnej plochy vo svojom pohraničí. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry AFP.

Jazero vysychá

Jazero je od roku 2001 súčasťou svetového dedičstva UNESCO, v dôsledku vysokých teplôt a vetra však vysychá. Jeho hladina má v súčasnosti len o štyri centimetre viac ako bola najmenšia nameraná hodnota v roku 2003, napísala na svojej webovej stránke televízia ORF.

V horúcom dni sa môže denne odpariť až šesť až sedem milimetrov vody,“ cituje denník Der Standard vodohospodára Christiana Sailera. Podľa rakúskeho denníka je hladina Neziderského jazera 40 centimetrov pod dlhodobým ročným priemerom.

Neziderské jazero prirodzene vysychá približne raz za storočie rokov, píše AFP a pripomína, že naposledy sa to stalo v 60. rokoch 19. storočia. Neskôr sa však prirodzene naplnilo dažďovou vodou.

Jazero je vyhľadávanou turistickou oblasťou a v jeho okolí sa ročne vyprodukuje 120-tisíc ton poľnohospodárskych plodín, píše AFP.

Záchrana

Maďarsko a Rakúsko plánujú viacero projektov na záchranu jazera vrátane vybudovania kanála, ktorý má priviesť vodu z Mošonského Dunaja, dodá AFP. S tým však nesúhlasia environmentálni aktivisti, ktorí sa obávajú, že akýkoľvek umelý zásah môže urýchliť zánik jazera.

Neziderské jazero leží neďaleko Bratislavy v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a Rábsko-mošonsko-šopronskej župe v Maďarska. Má rozlohu 320 kilometrov štvorcových a priemernú hĺbku jeden meter. Maximálna hĺbka je 1,8 metra.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Rakúsko - Neusiedler See
16
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM